Teröre karşı etnik köken temelli birlik olma çağrısı!

Teröre karşı etnik köken temelli birlik olma çağrısı!

Mali ordusundan üst düzey bir komutan, tüm Tuaregleri terör ile mücadele etmeye çağırdı.


Mali ordusunun önde gelen komutanlarından biri, Pazartesi günü bir sesli mesaj yayınladı ve bu mesajda, bir etnik köken grubu olan​ Tuaregleri ülkenin kuzeyindeki DAEŞ’li teröristlerle savaşmaya çağırdı.

KÖKEN KARDEŞLİĞİ!

Kendisi de köken olarak bir Tuareg olan ve Mali ordusunda DAEŞ’e karşı önemli mücadeleler vermiş olan General El Hadj Ag Gamou, ülke içinde ve ülke dışında bulunan tüm Tuareglere askeri yardım çağrısı yaptı.

Tuareg topluluğu, başta Mali, Cezayir, Nijer ve Libya olmak üzere birçok ülkede yaşayan, sayıları yaklaşık 1.5 milyonu bulan toplulukların etnik kökenini belirten bir ad.

ETNİK DİLDE YAPILAN ÇAĞRI!

Yardım çağrısında bulunan komutan yayınladığı sesli mesajda, Tamashek dilini, yani Tuareglerin ortak dili olan Berberi dilini kullandı. Yayınladığı sesli mesajda, “Cezayir, Libya ve başka yerlerden gelen tüm genç Tuareglere, terörizmin pençesindeki Gao şehrine ulaşmaları için 10 gün vereceğim.” dedi.

Açıklamayı yapan komutan, hükümet yanlısı silahlı bir grubun, Tuaregler ve Müttefiklerinin Öz Savunma Grubu’nun (GATIA) liderlerinden biri ve aynı zamanda ulusal orduda bir general.

MALİ’DE DİNMEYEN TERÖR!

Terör örgütleri, Mart ayından bu yana Gao ve Menaka’da saldırılarını artırdı.

BM, ülkedeki kötüleşen durumla ilgili endişelerini defalarca dile getirdi. Gao bölgesindeki işçi sendikaları, durumu ve “hükümetin eylemsizliğini” protesto etmek için bu hafta 48 saatlik grev çağrısında bulundu.

Darbe ile iktidara gelen Mali yönetimi ise henüz komutanın yaptığı çağrı ile ilgili açıklama yapmadı.

MALİ’NİN KUZEYİ; GAO BÖLGESİ

Mali yönetimi, teröre maruz kalan Gao şehri çevresinde çok zayıf, bölge sakinleri de, çoğunlukla çölün dört bir yanına dağılmış kamplarda yaşayan göçebeler ve sık sık çapraz ateşe yakalanıyorlar.

Siviller genellikle onları düşmanla işbirliği yapmakla suçlayan teröristler tarafından misillemelere maruz kalıyor. Diğer vatandaşlar ise bölgede teröristler yüzünden herhangi bir iş gücüne müsaade gösterilmediği için sefalet içinde.

AYRILIKÇI TUAREGLER!

2012 yılında, çoğunluğu Tuareglilerden oluşan silahlı ayrılıkçı gruplar, kuzey Mali’de bağımsız bir bölge ilan etti. Sonrasında ise 2015 yılında Bamako ile bir barış anlaşması imzaladılar.

Diğer Tuaregler ise, şu anda kendisi bir Tuareg olan Iyad Ag Ghali tarafından yönetilen El Kaide bağlantılı Cemaat Nasr al-İslam vel Müslimin veya JNIM gruplarına katıldılar.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası