Afrika sömürgecisi Avrupa ülkesinden “Irkçı ve İslamofobik” çizim!

Afrika sömürgecisi Avrupa ülkesinden “Irkçı ve İslamofobik” çizim!

Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası ile ilgili tartışmalar yaşanmaya devam ederken Fransız gazetesinde yayınlanan ırkçı karikatür tepkilere sebep oldu.


Bu yıl 21 Kasım’da başlayıp 18 Aralık’da sonlanacak olan ve Katar’da düzenlenen Dünya Kupası farklı sebeplerden dolayı tartışmalara sebep oldu. Tartışmaların ardından Fransız bir dergide yayınlanan ırkçı ve İslamofobik karikatür tepki çekti.

DÜNYA KUPASI ORTA DOĞU’DA

Dünya Kupası’nın Katar’da oynanacak olması, Katar’ı Dünya Kupası’na Orta Doğu’da ev sahipliği yapan ilk Arap ülkesi yapacak.

Bu yılsonunda yapılacak olan Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmesinin planlanması sonrasında bazı yorumcular Katar’da farklı sebeplerden dolayı, bazı sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekmişti.

EV SAHİBİ KATAR VE BAZI SORUNLAR

Öncelikle Dünya Kupası’nın düzenleneceği tarihte Katar’ın mevsim sıcaklıklarının üzerinde sıcaklıkta olacağı bilgisi çok konuşuldu. Sıcakların seyirciler ve sporcular için tehlikeli olabileceği söylense de Katar’ın ev sahibi olması yönünde verilen kararı değiştirmedi.

Daha sonra organizasyonla ilgili çalışmaların yapıldığı sırada ev sahibi Katar, kupa maçlarının yayınlanması için İsrail telekomünikasyon şirketleriyle işbirliği yapmayı reddetti.

Bu durumun karşısında İsrail, turnuvayı seyretmek isteyenler için Doha’da geçici bir konsolosluk açmak istedi fakat Katar bu teklifi de reddetti.  

KARALAMA KAMPANYALARI!

Ardından bir taraftar grubu Katar’da organizasyona katılacaklar için bazı yasaklamaların getirildiğini duyuran bir poster yayınladı ve dikkat çekti.

Öyle ki daha sonrasında Katar posterin resmi kaynaklar tarafından yayınlanmadığını, yanlış bilgiler içerdiğini ve karalama kampanyası olduğunu açıkladı.

IRKÇILIK VE İSLAMOFOBİ!

Tüm bu yapılanların ardından geçtiğimiz günlerde Fransız menşeili Le Canard Enchaine adlı gazetede ırkçı ve İslamofobik bir karikatür yayınlandı.

Karikatürde üzerinde Qatar yazılı kıyafetler bulunan uzun sakallı, sarıklı, özellikle çirkin ve korkutucu çizilmeye çalışıldığı belli olan, sırtlarında silah ve füze bulunan, intihar bombası yeleği giymiş top oynayan erkekler çizilmişti.

SÖMÜRGECİ FRANSA

Fransız gazete tarafından yayınlanan karikatür, çoğunluk tarafından tepki çekti ve farklı çevrelerce kınandı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise Fransa ile ilgili “Herhangi bir şekilde petrol, kakao ya da uranyum üretmeyen Fransa’nın dışarıya bağımlı olduğunu, sömürgesi olan Afrika ülkeleri dahi tüm ırklara saygı göstermesi gerektiği” yorumlarını yaptı.

Gerek Avrupa’da ölümlerle, gerek yalnızca sosyal medyada dile getirilerek gündeme gelen İslamofobi’nin yalnızca eğlence amaçlı bir organizasyonda tekrar ortaya çıkması ise Avrupa’nın bu konudaki bağnazlığını gözler önüne serdi…

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası