“Halkın adamı” için protestolar sürüyor: Imran Khan!

“Halkın adamı” için protestolar sürüyor: Imran Khan!

Pakistan’da devrik başbakana yapılan suikast girişimi sonrası, destekçilerin harareti dinmiyor. Pakistan sokakları hala hareketli.


Pakistan’ın meclis içi darbeyle makamından indirilen eski başbakanı İmran Khan’ın Lahor’dan Islamabad’a gerçekleştirdiği 380 kilometrelik konvoyda saldırıya uğraması ve bacağından vurulması sonrasında destekçileri tarafından daha da alevlendirilen protesto ve eylemler Ravalpindi kentinde sürüyor.

DEVRİK LİDER

İktidarı kaybetmesinin ardından yerini Shehbaz Sherif’e bırakan Imran Khan, erken seçim için bir süredir destekçileri ile beraber konvoy halinde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İslamabad’a ulaşacağı sırada bir saldırgan tarafından suikast girişimine uğrayan Imran Khan bacağından 4 mermi ile vuruldu ve hastaneye kaldırıldı.

“SALDIRIDAN DEVLET SORUMLU!”

Saldırı sonrasında başbakan ve istihbarat birimleri başkanı gibi bazı devlet mercilerini saldırıdan sorumlu tuttuğunu söyleyen Imran Khan, ülkede hali hazırda gergin olan ortamı daha da geri ve büyük yankı uyandırdı.

Açıklamalarının ardından devletin kurumları hakkında itibarsızlaştırma yaptığı sebebiyle soruşturma başlatıldı ve Imran Khan’ın medya kuruluşlarında, televizyon ve radyo gibi medya kanallarında açıklamalarının, toplantılarının gösterilmesi ve yayınlanması tamamen yasaklandı.

IMRAN KHAN DESTEKÇİLERİ

Yasakların ardından destekçileri Imran Khan adına daha da şiddetli protestolar gerçekleştirmeye başladılar.

Meydanlarda ateşler yakarak sloganlar atan devrik liderin destekçileri, ayrıca büyük hacimli ses düzeneklerinden de Imran Khan’ın konuşmalarının kayıtlarını yayınlayarak yayın yasağına da tepki gösteriyorlar.

“HALKIN ADAMI IMRAN KHAN!”

Imran Khan Sharif ve Bhutto ailelerinin arasında gezen iktidar döngüsünü kırmış, halkın arasından çıkan tek lider olma özelliği taşımakta.

Bu sebeple halk, ilk kez Pakistan’daki 4 siyasi hanedan dışından kendi seçtikleri ve kendi içinden çıkardıkları eski başbakanı çok benimsemiş görünüyordu.

IMRAN KHAN – ABD VE ÇİN

Imran Khan’ın Taliban’ı desteklemesi, ABD’nin Afganistan’dan çıkmasını istemesi, bunun yanında Çin’e pozitif yaklaşımları liderliği boyunca öne çıkmakta.

Diğer siyasi hanedan üyelerinin ABD ile pozitif ilişkilerde bulunduğunun bilinmesi ise Imran Khan’a yapılan meclis içi darbede akıllara soru işaretleri getiriyor.

IMRAN KHAN’IN ÇİN İÇİN ÖNEMİ

Pakistan konumu itibari ile hem Çin hem de ABD için çok önemli.

Çin, modern İpekyolu olarak adlandırdığı “Belt Projesi” için, Pakistan’ın Karaçi Limanı’nı kullanmak istiyor. Limanı kullanması halinde doğrudan Körfez’e ulaşan Çin Pakistan’da Çin sever bir liderin bulunmasını dolaylı olarak çok destekliyor.

Ayrıca Pakistan’ın nükleer olarak güçlü olması da, Çin’in Tayvan’da başlatılacak bir gerilim öncesi Imran Khan’ın tekrar lider olmasını istemesi için yeterli bir sebep olarak görülüyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası