İran Rusya’ya İHA sattığını kabul etti! İHA’larda ABD desteği mevcut!

İran Rusya’ya İHA sattığını kabul etti! İHA’larda ABD desteği mevcut!

İran Rusya’ya İHA gönderdiğini kabul etti ve konuyla ilgili detay vererek açıklamalarda bulundu. Konu ABD’yi de yakından ilgilendiriyor.


İran bir süredir Rusya’ya İHA desteği verip vermediği konusunda köşeye sıkıştırılmasının ardından, Rusya’ya İHA gönderdiğini kabul eden resmi açıklamalarda bulundu.

“RUSYA’YA İHA SATTIK!”

Ukrayna’da düşürülen ve ele geçirilen, sonrasında üzerinde yapılan araştırmalarda İran’dan Rusya’ya gönderildiği tespit edilen ve İran’a uygulanacak büyük kısıtlamalara sebep olabilecek İHA’lar adeta İran’ın başına iş açmış durumda.

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian, resmi haber ajansı IRNA’ya verdiği demeçte, “Rusya’ya sınırlı sayıda insansız hava aracı gönderdik fakat bu Ukrayna ile Rusya savaşı başlamadan aylar önceydi.” dedi.

AYLARDIR SUÇLAMALARI YALANLIYOR!

Ukrayna ve Batılı Ukrayna destekçisi devletler aylardır İran’ı Rusya’ya insansız hava aracı desteği vermekle suçluyor ve İran da bu suçlamaları defalarca kez şiddetle yalanladı.

Amir-Abdollahian “Dışişleri Bakanı ile geçtiğimiz hafta bir telefon görüşmesi yaptık, Moskova’nın İran İHA’larını kullandığına dair bir delil bulunması halinde konuyu değerlendireceğiz, fakat Ukrayna tarafının böyle bir bildirimi olmadı.” dedi.

RUSYA’NIN İHA SİPARİŞİ İDDİALARI

Ukrayna yönetimi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda ise, İran’a ait yaklaşık 400 insansız hava aracının Ukrayna’da sivillere karşı kullanıldığını, Rusya’nın İran’dan yaklaşık 2000 adet İHA sipariş ettiğini söyledi.

Bu transferlere tepki olarak AB ve Birleşik Krallık, Rusya’ya İHA tedarik etmesi sebebiyle üç İranlı general ve bir silah firmasına yaptrım uygulama kararı aldı.

İRAN İHALARINDA ABD İMZASI!

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra İran’ın İHA konusu ABD’yi de oldukça yakından ilgilendiriyor.

İran’ın kısmen de olsa Rusya’ya İHA tedarik ettiğini kabul etmesiyle Ukrayna’daki İHA’lar tekrar gündeme geldi.

Yakın zamanda yeniden Ukrayna ordusu tarafından ele geçirilen ve uzmanlarca incelenen insansız hava araçlarından yalnızca bir tanesinin içinde, 14 Amerikan firmasına ait 76 adet parçaya rastlandı.

ABDLİ FİRMALARA YAPTIRIM UYGULANACAK MI?

ABD’nin her fırsatta Rusya’nın az da olsa destek aldığı tüm devletlere ve şirketlere yaptırım uygulanmasını talep etmesi üzerine, Ukraynalı sivil ve askerlerin vurulduğu İHA’larda Amerikan desteğinin olmasına vereceği tepki ise merak konusu.

Ayrıca son dönemde başarılı SİHA’ları ile gündemde olan ve herkesin takdirini kazandığı, küresel anlamda rağbet gören Türkiye menşeili Bayraktar hakkında ABD Rusya’da yararlanılmış olabileceği hakkında soruşturma talebinde bulundu.

İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz…

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir