Küresel Sabah Özeti | 9 Kasım 2022, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 9 Kasım 2022, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Kıbrıs Rum Kesimi 81 yaşında kolon kanserinden dolayı hayatını kaybeden Başpiskopos Hrisostomos’un ardından, yeni başpiskoposunu seçmek için sandığa gidiyor. Adayların hepsinin Türk düşmanlıklarıyla öne çıktığı seçimde, 6 farklı aday yarışıyor. Sözkonusu 6 adayın aralarındaki en belirleyici fark ise ABD yanlısı veya Rus yanlısı olmaları.


Milyonlarca Amerikalı, Senato ve Temsilciler Meclisi için ara seçim günü için oy kullanıyor. Çoğu sonuç, Türkiye için bugün açıklanacak. Sanki yine 2020’ymiş gibi, Joe Biden ve Donald Trump, ara seçimlerden saatler önce birbirlerinin partilerini yerden yere vurdu. Cumhuriyetçiler, temsilciler meclisindeki seçimi alabilir gibi görünüyor, ancak Senato’da durum çok daha yakın.


Birleşmiş Milletler tarafından atanan bir grup uzman, COP27’deki delegelere, şirketlerin iklim eylemleri konusunda dürüst olmalarını garanti altına almak için daha katı kurallar olması gerektiğini söyledi. BM genel sekreteri António Guterres, ülkeleri, sera gazı salımlarını azaltma sözü veren ancak yeniden petrol, kömür ve gaz üretimine yatırım yapmaya devam ederek yasalardaki bazı boşlukları kullanan fosil yakıt şirketlerinin “sıradaki aldatmacasını” önlemeye çağırdı.


Pakistan’ın eski başbakanı Imran Han’ı destekleyen protestocular, meclis içi bir darbeyle getirilen Şahbaz Şerif hükümetini devirme girişimlerinin bir parçası olarak başkent İslamabad çevresindeki otoyolları kapattı. Perşembe günü, İmran Han, başarısız bir suikast girişimine uğramış ve bacağından 4 mermiyle vurulmuştu; o günden beri eski Pakistan lideri, Başbakan Şehbaz Şerif ile sivil ve askeri yetkililerin kendisini öldürmek için komplo kurduğunu iddia ediyor. Pakistan polisi, saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.


Bir Birleşmiş Milletler sözcüsü, dün yaptığı açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin hapisteki İngiliz-Mısırlı aktivist Alaa Abd el-Fattah’ın derhal serbest bırakılmasını istediğini söyledi. Abd el-Fattah, Nisan ayında açlık grevine başladı ve Pazar günü İklim Zirvesi başladığında su içmeyi de bıraktı. Aktivistin ailesinin, İngiltere başbakanı Rishi Sunak’a, Abd el-Fattah’ın yaşadığına dair kanıt elde etmesi için yalvardığı öğrenildi.


ABD, Rusya ile iletişim kanalları hakkındaki sızan son raporları doğruladı; Rusya ile gizlice görüşüyorlar. ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Kremlin ile teması sürdürmenin Amerika’nın çıkarına olmasına rağmen, “kimlerle uğraştıklarını bildiklerini” söyledi. Rus mevkidaşı Nikolai Patrushev ile özellikle Ukrayna’daki nükleer gerilim konusunda görüşmelerde bulunduğu bildirilmişti.


ABD’nin en değerli yarı iletken şirketi Nvidia, Çin’de, Biden yönetiminin çip ihracatı üzerindeki yeni kısıtlamalarını delen alternatif bir grafik işleme çipi satmaya başladı. ABD hükümeti, Çin’in askeri gelişmesini yavaşlatmak için son teknoloji çiplerin ülkeye satışını yasaklamıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası