Servis edilen: “Müdahale sonlanıyor!” Gerçekte olan: “Operasyonun yalnızca adı değişiyor!”

Servis edilen: “Müdahale sonlanıyor!” Gerçekte olan: “Operasyonun yalnızca adı değişiyor!”

Fransa, Batı Afrika’da sürdürmeye çalıştığı, başarısız Barkhane Operasyonu ile ilgili değişimi açıklayacak.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Batı Afrika’nın Sahel bölgesinde konuşlandırılan ve birçok ülkenin ayaklanmaları kontrol altına almasına yardımcı olduğu iddia edilen askeri kuvvetleri için stratejik bir değişiklik yapacağını duyurdu.

Macron, Fransız kuvvetlerinin bu yılın başlarında Mali’den çekilmesinin ardından Barkhane operasyonunun bitişini resmen bildirmek Toulon’daki bir deniz üssüne gidecek.

Macron’un ofisinden bir yetkili AFP’ye verdiği demeçte, Nijer, Çad ve Burkina Faso’da yaklaşık 3.000 Fransız askerinin kaldığını, bu sayıda herhangi bir değişim olmayacak olsa da operasyonel olarak Afrika’daki Fransız üsleri için iyi bir düzenleme olacağını söyledi.

Açıklamayı yapan yetkili, aynı zamanda “Afrika’daki askeri güçlerimizin görünürlüğünü azaltıp, bölgede desteğe ihtiyacı olan ülkeler için ekipman, eğitim, istihbarat ve askeri ortaklıklar açısından işbirliği ve desteğe odaklanacağız.” dedi.

Fransa’nın bölgede asker konuşlandırması, isyancıların Mali’nin çoğunu ele geçirdiği yıl olan 2013’de başlatıldı.

Ancak uzmanlar, isyancıların yeniden bir araya geldiğini, bölgenin, güneyde bulunan Gine Körfezi’ne doğru ilerlemeye çalışan diğer isyancı grupların hedefi olduğunu söylüyor.

Sahel hükümetleri, Fransa tarafından desteklenecek olan eğitim ve ateş gücünü memnuniyetle karşılarken, bölge halkı ise Fransız kuvvetlerini, geçmişte sömürge döneminde kalan bir öfke ile düşman olarak görmeye devam ediyor.

Mali ordusu 2020 darbesinde iktidarı ele geçirdikten sonra, askeri iktidar Fransa’nın ülke topraklarından geri çekilmesini emretti.

Fransız yetkililer, özellikle sosyal medya aracılığıyla sahte haber kampanyalarını kınadılar ve Afrika’da artan yabancı kuvvetlerin baskısına dikkat çektiler.

Fransızlar ayrıca bölgede yayılan asılsız haberlerin Rus kaynaklar tarafından oluşturulduğunu, bunun sebebinin ise Rusya’nın özel grubu Wagner de dahil olmak üzere Rusların Afrika’da alan genişletmek istediğ olduğunu söylediler.

Fransa’nın askeri akademisinin bir parçası olan Irsem stratejik araştırma enstitüsü, kısa süre önce “bölgede bozulmanın ve dezenformasyonun arttığını, bunun ise bölgedeki Fransız varlığını karalamayı amaçladığını belirtti.

Sonuç olarak, Macron’un daha ihtiyatlı, bölgedeki Fransız varlığına uygun olarak yeniden yapılandırılmış Fransız konuşlandırmasına yeni bir isim vermesi ise pek olası görülmüyor fakat Macron beklenilenin aksine; “Algı açısından Barkhane ismi, sosyal medyada çok geniş bir varlığa sahip olmaya devam ediyor. Bunu sonlandırmalıyız ki farklı bir zihniyete geçebilelim” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası