Suriye’de ateş yeniden harlanıyor: Hava saldırısında 14 İranlı milis öldü!

Suriye’de ateş yeniden harlanıyor: Hava saldırısında 14 İranlı milis öldü!

Doğu Suriye’de İran yanlısı milis konvoyuna saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 14 kişi öldü.


Suriye’nin doğusunda Irak sınırına yakın bölgede, İran yanlısı bir milis konvoyuna dün gece düzenlenen hava saldırısında en az 14 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

KONVOYA HAVADAN SALDIRI!

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının sınırın Albu Kamal bölgesinde “akaryakıt yüklü tankerlerden, silah ve mühimmat taşıyan kamyonlardan” oluşan bir konvoya yapıldığını söyledi.

“BİLGİMİZ YOK” DEDİ!

ABD liderliğindeki koalisyon, yapılan bu hava saldırısı ile ilgili Irak’taki gazetecilere, konuyu ABD güçlerinin gerçekleştirmediğini ve saldırıdan hiçbir şekilde bilgisi olmadığını söyledi.

Irak sınır muhafızlarından bir yetkili ise, saldırının hedefi olan kamyonların Irak ve Suriye üzerinden İran’a, oradan da Lübnan’a kara yoluyla yakıt taşıdığını söyledi.

SINIRDAN GİRİNCE VURULDULAR!

Sınır muhafız yetkilis, saldırının hedefi olan araç konvoyunun 22 tanker ve kamyondan oluştuğunu, araçlardan 10 tanesinin Al-Qaim – Albu Kamal sınır kapısından Suriye topraklarına girmesinin ardından vurulduğunu söyledi. Ayrıca zarar gören araçlardan dört kamyonun “tamamen yandığını” da ekledi.

İngiltere merkezli Gözlemevi, saldırıda en az 14 kişinin öldüğünü tespit ettiklerini söyledi. 

Gerçekleşen hava saldırısının yanı sıra, bölgenin yakınlarındaki bir milis mevzisinin de vurulduğu belirtildi.

“KOALİSYON TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMEDİ”

Fransız merkezli haber ajansı AFP’nin temas kurduğu, ABD liderliğindeki koalisyonun Irak ve Suriye’deki çatışma ortamında bulunan bir sözcüsü, gerçekleşen saldırının ABD veya başka herhangi bir koalisyon ülkesi tarafından gerçekleştirilmediğini söyledi.

SURİYE, İRAN VE BAĞLANTILI GRUPLAR

İran yanlısı milisler, Irak-Suriye sınırı çevresinde büyük bir varlığa sahip ve uzun zamandır, Suriye’nin Deyrizor vilayetinde Fırat’ın güney ve batısında yoğun bir şekilde konuşlandırılıyor.

Suriye lideri Beşar Esat’ın en büyük destekçilerinden biri İran yönetimi. İran Devrim Muhafızları iç savaşın başladığı 2011’den bu yana binlerce yerli ve yabancı milisin yardımı ile bölgedeki nüfuzunu koruyor.

2019 yılından bu yana ise İran Devrim Muhafızları, Ortadoğu’da istikrarı bozduğu gerekçesiyle ABD tarafından terörist grubu olarak nitelendiriliyor.

Ayrıca İran bu bölgede yalnız değil. İran’ın da desteklediği, bölgede Şii güç olan Afgan El Fatimiyyun da Tahran’ın yanında çatışıyor. Pakistanlı Şii grup Zeynebiyyun Tugayları da Suriye’de savaşta rol alan ve İran’ın desteklediği gruplardan.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası