Asyalılar sinirlendi: “Sert misillemeler başlattık!”

Asyalılar sinirlendi: “Sert misillemeler başlattık!”

Çin, Kanadalı bakanın geçtiğimiz günlerde Çin hakkında söylediği sözleri, gerçeğe aykırı olarak nitelendirdi.


Çin dışişleri bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kanada dışişleri bakanının, Asya ulusu Çin’i “giderek daha yıkıcı, küresel bir güç” olarak tanımlamasının ardından, Çin’in Kanada’ya karşı “sert misillemeler” başlattığını söyledi.

“İDEOLOJİK YARGILARLA DOLU!”

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, düzenli bir medya brifingine verdiği demeçte, “Kanada tarafının ilgili açıklamaları gerçeklerle çelişiyor, Kanada ideolojik önyargılarla dolu. Bir de utanmadan Çin’in içişlerine müdahale ediyor.” dedi.

KANADA’YA GİZLİ MÜDAHALE

Son olarak Kanada’da gerçekleşen 2019 seçimleri de dahil olmak üzere bazı siyasileri ve politikacıları finanse ettiği yönündeki haberle gerilen Kanada Çin ikili ilişkileri, açıklamaların ardından yine son dönemlerin en gergin seviyesine ulaştı.

Kanadalı yetkililerin, “Çin için çalışan Kanadalı politikacı ya da siyasi var mı?” tereddütleri ile acilen toplantı yapmak istemesi son günlerden çok konuşulur oldu.

Güvenilir ortamın tamamen ortadan kalkmış olduğunu söyleyen Kanadalı bir parlamento üyesi, konu ile ilgili olarak önce Çin’i, sonrasında ise Çin tarafından finanse edilmeyi kabul eden siyasi kişileri suçladı.

KÜRESEL SORUN:ÇİN

Gündeme gelen bu konunun ardından Kanada Dışişleri Bakanı Çin hakkında, Kanada’nın içişlerine müdahale ettiğini söyleyerek durumun hukuksuzluğundan bahsetmişti. Ardından da Çin’in saldırgan bir ülke olduğunu, giderek daha da yıkıcı hale geldiğini ve küresel olarak bir sorun olduğunu dile getirmişti.

Bu açıklamaların ardından neredeyse hemen Çin cephesinden açıklamalara yanıt geldi.

Son dönemlerde oldukça yüksek seyreden Kanada ile Çin arasındaki tansiyon, karşılıklı açıklamalar ve atışmalar sonucunda daha da tırmanacak gibi görünüyor.

İki ülkenin de gergin ortam için hiçbir şekilde uzlaşmak ya da ortamı yumuşatmak istemeyişi ve bu yönde bir adım atmayışı tansiyonun düşmemesine sebep oluyor.

Yorumcular, hiçbir şekilde savaş yanlısı olmayan Kanada’nın, hali hazırda gündemde olan ve Çin için hassas bir konu olan Tayvan ile ilgili Kanada’nın herhangi bir hamle, bir ziyaret bile gerçekleşmesi durumunda Asya Pasifik’te ciddi aksiyonlar yaşanabileceğini, Kanada Çin ilişkilerinin bu zamana kadarki en yüksek gerilimi yaşayabileceğini iddia ettiler.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası