Birleşik Krallık Ordusu çöllere düştü!

Birleşik Krallık Ordusu çöllere düştü!

Birleşik Krallık ve Fas Ordusu çöl savaşı için birlikte tatbikat gerçekleştirdi.


İngiliz Ordusu Küresel Müdahale Gücü biriminin paraşütçüleri, çöl savaşı tatbikatında, Faslı paraşütçü birlikleriyle üç haftalık bir çöl savaşı eğitimi gerçekleştirdi.

KARŞILIKLI BİLGİ ALIŞVERİŞİ

İngiliz müdahale gücü, Faslı birliklerle, yaya ve araç devriyesi, yıkım, nişancılık ve zayiat yönetimi konusundaki uzmanlığını paylaştı.

Faslı askerler ise İngiliz paraşütçülere çölün sıcak ve kuru ortamında çalışmayı öğretti.

Her iki  ordu da gerçek mermi kullanılan çalışmalarda, muharebe koşularında silahlar ve manevra taktikleri hakkında bilgi aldı.

Tatbikatın son aşaması, İngiliz ve Faslı paraşütçülerden oluşan bir ekibin bir uçak pistini ele geçirmesini ve bir fırlatma saldırısı operasyonu yürütmesini gerektiren altı günlük bir savaş simülasyonu içeriyordu.

SAVAŞMAYI ÖĞRENMEK

İngiliz ordusunda Komutan olan Binbaşı Ash Neve, “çöl savaşı tatbikatı, bizden ne istenirse istensin, operasyonlar için hazırlığımızı geliştirmekle ilgili. Zorlu ve alışılmışın dışında arazilerde eğitim aldık ve Faslılarla yan yana çalışarak onların çöl deneyimlerinden faydalandık. Gelecekte Kuzey Afrika birlikleriyle birlikte hareket etmemize yardımcı olacak kültürel bir anlayış geliştirdik.” dedi.

Açıklamalarının devamında Neve; “Ayrıca önemli olan, nasıl savaşacağımızı öğrenmiş olmamız. Zor koşullarda yaşayarak ve yerel olarak bulunduğumuz bölgenin imkanları dahilinde temin edebileceğimiz minimum koşullara güvenerek seferi bir yaklaşım benimsedik.” dedi.

ESKİYE DAYANAN ORTAKLIK

Birleşik Krallık ve Fas orduları, 1989’daki ilk çöl savaşı tatbikatından bu yana güçlü bir ortaklık kurdular.

İngiliz Ordusuna göre, ikili eğitim, her iki kuvvet için de becerileri paylaşma, ilişkileri güçlendirme ve birlikte çalışabilirliklerini geliştirme fırsatı olarak kabul ediliyor.

İKİ ÜLKE İÇİN DE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Fas 22. Hava İndirme Taburu Komutanı Yarbay Omar Abou-El-Khebra, “çöl savaşı tatbikatı, çok sayıda askerin çeşitli taktik görevleri yerine getirmesine, olanak verdiği için büyük önem taşıyor.” dedi.

Ayrıca “Birleşik tatbikatların yürütülmesi sırasında gösterilen saygı ve mükemmellik arayışına dayalı bir ilişkiyi paylaşan Faslı ve İngiliz askerleri arasında önemli bir askeri bilgi akışı oldu.” açıklamasında bulundu.

Tatbikatı yöneten üst düzey Faslı komutanlardan biri ise; “Çöl ortamındaki askeri operasyonlar, arazinin doğası ve iklim tarafından dayatılan belirli bir karaktere bürünür ve bu, çarpışmadan önce kapsamlı bir hazırlık olmadan elde edilemeyecek ileri fiziksel ve taktik beceriler gerektirir.” dedi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir