Dünyamızda yeni güvenlik açığı: 3D yazıcı ile üretilmiş otomatik silahlar!

Dünyamızda yeni güvenlik açığı: 3D yazıcı ile üretilmiş otomatik silahlar!

Birleşik Krallık’da geçtiğimiz ay emniyet birimleri Birleşik Krallık tarihinin en büyük silah baskınlarından birini yaptı fakat tek farkla; silahlar 3D yazıcıda üretilmişti.


Londra Metropolitan Polis Teşkilatı, bir evde 3D silah atölyesinin tespit edildiğini ve eve güvenlik güçleri tarafından baskın yapıldığını, çok sayıda 3D yazıcı ile üretilmiş silah ele geçtiğini açıkladı.

HIZLA İLERLİYOR

Baskının ardından yetkililer, 3D yazıcıyla üretilen silahların gelişimlerinin ne hızla ilerlediğini ve güvenlik birimlerinin ne ile karşı karşıya olduğunu anlamak açısından bu yakalamanın öneminden bahsettiler

Uzmanlar bu durumun büyük bir güvenlik açığı olduğunu ve endişe edilmesi gerektiğini söylüyor.

İLK ÖRNEKLERİNİ GELİŞTİRDİLER

3D yazıcı ile üretilen silahların ilk örnekleri tek kullanımlık tabancalardı.

Fakat İngiltere Ulusal Suç Kurumu (NCA) yeni yakalanan bu 3D ile üretilen silahların güvenilir ve sağlam tasarımlara sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca yetkililer; “Bunların arasında otomatik silahlar da, aynı anda birden fazla mermi atabilen silahlar da bulunuyor.” dedi.

Silahların mermileri de yazıcıda üretilemiyor, başka bir şekilde temin edilmeleri gerekiyor.

Perfect, bu silahların diğer silahlar gibi tespit edilmesinin mümkün olduğunu, yine detektörlerden kaçamadığını belirtiyor.

Fakat bu silahların izini sürmek çok daha zor. Çünkü seri numarası veya ruhsat kaydı bulunmuyor.

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

Kolluk kuvvetleri her geçen gün daha fazla 3D yazıcıda üretilmiş silaha el koyuyor.

İngiltere’de 2021 başından bu yana 21 baskın yapıldı. Bu geleneksel silah baskınlarına kıyasla az da olsa önceki yıllara kıyasla büyük bir artışa işaret ediyor.

Uzmanlara göre pandemi nedeniyle uluslararası suç örgütlerinin sınırdan silah geçirme imkanının azalması sonucu, bu şekilde silah almak isteyenler 3D yazıcılara yöneldi.

İNTERNETTEN ULAŞILIYOR!

Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacı Prof. Squires “Silahlar çok hızlı yayıldılar. Bu tehdidin daha da büyüyeceğini düşünüyorum çünkü buna olanak sağlayan bir teknoloji var. Yazılımlar ve tasarımlara internet üzerinden dahi ulaşmak mümkün” dedi.

Yorumcular 3D teknolojisi ile oluşturulan silahlara rağbeti en çok aşırı sağ görüşlü insanların oluşturduğu görüşünde. Buna örnek olarak ise İngiltere’de Haziran ayında hüküm giyen aşırı sağcı bir grubun evinde kısmen üretilmiş 3D yazıcı silahların bulunması gösteriliyor.

Ayrıca yetkililer, bu silah tasarımlarının popüler sosyal platformlarda da paylaşılmaya başlandığını, 3D ile üretilen otomatik silah tasarımlarının eski tek kullanımlık silahlara göre daha çekici olması nedeniyle ilginin de arttığını söylüyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası