Hindistan pazarında gizli müşteri!

Hindistan pazarında gizli müşteri!

Hindistan, dost ülke olarak ifade ettiği bir devlete 155 milyon dolar değerinde topçu silahları sağlayacak.


Hintli savunma firması Kalyani Strategic Systems Limited, “dost ülke” olarak ifade ettiği bir ülkeden, 155 milimetrelik topçu silahları tedarik etmek için 155,5 milyon dolarlık bir sipariş aldığını açıkladı.

GİZLİ MÜŞTERİ

Şirket, bu büyük siparişi veren yabancı müşterisinin kim olduğunu açıklamayarak gizli tuttu, fakat müşterinin “çatışma olmayan bir bölgeden” olduğunu söyleyerek ipucu verdi.

Hintli firma Kalyani ayrıca kaç tane silah sistemi sağlayacağını da belirtmedi. Yalnızca sipariş üzerine anlaşılan ücrete dair açıklamalarda bulundu.

SUUDİ ARABİSTAN

Hindistan Times’ın haberine göre, silah üreticisi firma Suudi Arabistan ile Bharat-52 model 155mm/52 kalibre topçu silahlarının olası satışı için görüşmelerde bulunuyordu.

Ancak Savunma Postası, 155.5 milyon dolarlık anlaşmanın Orta Doğu ülkesinden olup olmadığını bağımsız olarak henüz doğrulayamadı.

Sözleşme için çalışmaların ise önümüzdeki üç yıl içinde gerçekleştirileceği belirtildi

“HİNDİSTAN’DA YAP”

Hintli Savunma Sanayii firması Kalyani, yakın zamanda gerçekleşen bu ihracat sözleşmesinin, hükümet tarafından uygulanan, Hindistan’da yerli üretimi teşvik eden “Hindistan’da yap” projesinin pozitif sonuçlarının bir parçası olduğunu söyledi.

Ayrıca Hindistan’ı, savunmada kendine güvenen bir ülke yapma girişiminin de bir kanıtı olduğunu açıkladı.

“KENDİNE GÜVENEN HİNDİSTAN”

Savunma firmasının yetkilisi anlaşmanın açıklanmasının ardından basına yaptığı açıklamada; “Aatmanirbhar Bharat çabası, yerli olarak geliştirilmiş savunma platformlarının dost ülkelere ihracatını kesinlikle desteklemektedir.” dedi.

“Aatmanirbhar Bharat” yani “kendine güvenen Hindistan” anlamına gelmekte ve Hindistan Başbakanı’nın ekonomik kalkınma planı ile ilgili sık kullandığı bir deyim.

HİNDİSTAN’DA SAVUNMA SANAYİİ VE İHRACAT

Hindistan tarafından ihraç edilen askeri donanımlar ve ekipmanlar arasında genellikle füzeler, helikopterler, gözetleme sistemleri, radarlar ve açık deniz devriye gemileri yer alıyor.

Bu yılın başlarında ülke, Filipinler ile BrahMos seyir füzesinin üç pilini 375 milyon dolara ihraç etmek için bir anlaşma imzaladı.

Yine Hindistan’da bulunan fakat devlete ait Hindustan Aeronautics Limited adlı şirket, Güneydoğu Asya ülkesi Filipinlerle en az yedi Dhruv Gelişmiş Hafif Helikopter ve sekiz Dornier-228 uçağı satmak için de masaya oturdu ve pazarlık yaptı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası