Küresel Sabah Özeti | 10 Kasım 2022, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 10 Kasım 2022, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Bugün 10 Kasım… Dünyanın sömürülen halkları tarafından yüzyıllarca yenilmez görülen Batı emperyalizmini mazlum halkların da yenebileceğini tarihte ilk kez gösteren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü. Cephede savaşırken 300’e yakın kitap okuyan; ve daha savaş kazanılmamışken, kuracağı ülkede okutulacak geometri ders kitaplarını yazan büyük Atatürk’ü gururla anıyoruz…


İstanbul’da bir süre önce Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Terörle Mücadele(TEM) ekiplerinin kahramanca müdahalesiyle başarılı bir operasyonla Beyoğlu’nda yakalanan İran istihbaratına bağlı suikast timi hakkında ilginç detaylara ulaşıldı. Yeni bilgilere göre İran, idam cezasına mahkum edilmiş kişileri, “İstanbul’da tetikçilik yapmak” şartıyla tahliye ediyor.


Birkaç Rus askeri, Rusya merkezli askeri bir blog üzerinde, “Ukrayna’da “1 hafta süreceği” söylenen anlamsız savaşta verilen ağır kayıplarından” kendi komutanlarını sorumlu tuttu. Kişisel ikramiye kazanmak uğruna askerleri ölüme gönderdiklerini kaydetti.


Rusya Savunma Bakanı ve üst düzey general, askerlere, Ukrayna savaşı başladığından bu yana Rusya’nın ele geçirdiği tek bölgesel başkent olan Ukrayna’nın Herson kentinden çekilmelerini emretti. Çekilmeden sadece 1 gün önce Rusya’nın atadığı sözde Herson Oblastı yöneticisi, şüpheli bir trafik kazasında ölmesi dikkatleri çekmişti.


Ukrayna kuvvetleri, Herson’da aylardır ilerleme kaydediyor. Herson’a ilerleyen Ukrayna birlikleri ve onların önünden giden istihbarat dronelarının gözlemleri, tuhaf bir gerçeği su yüzüne çıkardı. Görünüşe göre Rus ordusu, çekildiği üs ve cephelere “elleri tetikte nöbet tutan asker gibi giydirilmiş” mankenler bırakmış.


Sosyal medyada paylaşılan bir OSINT raporu, çok kritik bilgileri açığa çıkardı. Rapordaki uydu görüntülerinde görülebilen yeni kazılmış siperlerin konumuna göre, Herson’dan çekilen Rus ordusu, savunma hattını Kırım Yarımadasının kuzeyine çekiyor.


Facebook’un ana şirketi Meta, 11.000 çalışanı (yani toplam iş gücünün %13’ünü) işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Şirketin değeri bu yıl %73 düştü. Kurucu ve CEO Mark Zuckerberg, çalışanlara yazdığı bir mektupta, pandemi sırasında gelir artışının beklediği gibi devam etmediğini açıkladı. Meta şimdi yapay zeka keşif motoru, reklam ve iş platformları ve meta veri tabanı gibi “büyüme alanlarına” odaklanacak.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir