Ortadoğu’da soğuk rüzgar: “Sabrımız tükenebilir!”

Ortadoğu’da soğuk rüzgar: “Sabrımız tükenebilir!”

İran, Suudi Arabistan’ı ‘sabrımız tükenebilir’ diyerek uyardı.


İran merkezli bir haber ajansının aktardığına göre, İran istihbarat bakanı, Çarşamba günü bölgede İran’ın rakibi olarak görülen Suudi Arabistan’a ithafen, İran’ın “sabrını” sürdürmesinin garantisi olmadığını söyledi.

UYARI MI TEHDİT Mİ?

Yine İranlı haber ajansının aktardığına göre, İran İstihbarat bakanı Esmail Khatib, “İran şu ana kadar sağlam bir gerçekçilik ve olgunluk göstererek sabırlı olmayı savundu ve sürdürmeye çalıştı, ancak düşmanlıkların devam etmesi durumunda İran’ın sabrının bitmeyeceğini İran dahi garanti edemez” dedi.

Konuşmasının devamında daha da hararetlenen ve tehditkar konuşan bakan, “İran misilleme yapmaya ve cezalandırmaya karar verirse, herkes tarafından bilinsin ki camdan saraylar çökecek ve bölgedeki ülkeler artık istikrar yaşayamayacak.” Dedi.

MAHSA AMİNİ

İran, yabancı devletlerin, İranlı genç kadın Mahsa Amini’nin, İran İslam Cumhuriyeti’nin kadınlara dayattığı kıyafet kurallarına uymadığı iddiasıyla tutuklanmasının ardından, Eylül ayında polis nezaretinde öldürülmesinden bu yana huzursuzluğu körüklemekle suçladı.

Hayatın her kesiminden eylem için toplanan İranlıların protestoları, 1979 İslam Devrimi’nden bu yana İran’ın dini liderlerine karşı gerçekleşen en büyük meydan okumalardan biri haline geldi.

ARABİSTAN MEDYASI

Geçen ay, İran Devrim Muhafızları şefi Hossein Salami, Suudi Arabistan’ı, medya kuruluşlarını kontrol etmesi ve yaptığı haberler ile kin, nefreti körüklememesi konusunda uyardı.

Devrim Muhafızları şefi Hossein Salami uyarı açıklamasında; “Suudi iktidar ailesini uyarıyorum. Davranışlarına dikkat etsinler ve ülkelerindeki medyayı kontrol etsinler. Etmemeleri ve sorumsuzluğa devam etmeleri halinde bedelini ödeteceğim. Bu onlara son uyarımız, çünkü Suudi Arabistan medyası aracılığıyla devlet işlerimize karışıyorsunuz. Size dikkatli olun demiştik. Son kez uyarıyorum, dikkatli olun.” dedi.

Geçen hafta, Wall Street Journal’ın, Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi aralarında istihbarat paylaştığını, bu paylaşılan istihbarat sonucu ABD’nin Suudi Arabistan’a, İran tarafından krallıktaki hedeflerine yakın bir saldırı uyarısında bulunduğunu bildirmesinin ardından İran yönetimi açıklama yaptı. İran’ın ikili ilişkilere oldukça dikkat ettiği ve İran’ın Suudi Arabistan’a herhangi bir şekilde güvenlik tehdidi oluşturmadığını, bunun İran’ın baş düşmanı olan ABD’nin yalanları olduğunu söyledi ve Suudi Arabistan’a mesaj gönderdi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası