Pazara yeni ürün: İran bayraklı “hipersonik” füze!

Pazara yeni ürün: İran bayraklı “hipersonik” füze!

İran askeri gücü, hipersonik füze geliştirdiğini söyledi.


İran Devrim Muhafızları havacılık birimi komutanı General Amirali Hajizadeh Perşembe günü basına yaptığı açıklamada, İran’ın, tüm savunma sistemlerine nüfuz edebilen hipersonik bir füze geliştirdiğini açıkladı.

HİPERSONİK FÜZELER

Hipersonik füzeler, nükleer etkisi de bulunan ve nükleer silah sayılan geleneksel balistik füzeler gibi, ses hızının beş katından fazla uçabilir.

Açıklamaları, İran’ın Fars haber ajansı tarafından aktarılan Komutan Hajizadeh, “Bu hipersonik balistik füze, hava savunma kalkanlarına karşı koymak için geliştirildi.” dedi.

“TÜM FÜZESAVAR SİSTEMLERİ KIRABİLİR!”

Geliştirilen hipersonik füze hakkında  “Tüm füzesavar savunma sistemlerini kırabilecek” diyen general, onu durdurabilecek bir sistemin geliştirilmesinin onlarca yıl alacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca konuşmasının sonunda; “Düşman füzesavar sistemlerini hedef alan bu füze, füze alanında büyük bir nesil sıçramasını temsil ediyor, yeni bir çağın kapılarını aralıyor.” dedi.

RUSYA VE İRAN TİCARETİ!

Duyurunun, İran’ın Rusya’ya insansız hava araçları sattığını kısmen de olsa kabul etmesinden günler sonra gelmesi de akıllarda soru işareti bıraktı.

İran, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ederek savaş açmasından bu yana, Rusya’ya insansız hava aracı satışını reddetti.

ABD’DEN FÜZE SATIŞI İDDİASI!

Açıklamaların öncesinde Washington Post, edindikleri bilgilere göre, 16 Ekim’de İran’ın Rusya’ya füze göndermeye hazırlandığını bildirmişti, ancak İran yönetimi bu iddiayı “tamamen yanlış” açıklaması ile ifade ederek reddetti.

TAKİBİ VE SAVUNMASI ZOR

Balistik füzelerin aksine, hipersonik füzeler atmosferde alçak bir yörüngede uçar ve potansiyel olarak hedef noktaya daha hızlı ulaşır.

Hipersonik bir füzeler genel avantaj olarak, manevra kabiliyetine sahipler. Bu da fırlatılan füzenin izlenmesini, takip edilmesini ve füzeye karşı birimlerin kendini savunmasını zorlaştırıyor.

FÜZE GELİŞTİRME YARIŞI!

Kuzey Kore’nin geçen yıl gerçekleştirdiği hipersonik füze denemesi, ülkeler arasında gerçekleşebilecek olan, bu teknolojiyi edinme yarışına ilişkin endişelere yol açmıştı.

Rusya şu anda sektördeki füze geliştirme yarışında başı çekiyor. Rusya’nın ardından, Çin ve ABD gelmekte.

Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler, seyir füzesi ve balistik füzeye karşı savunmak için tasarlanmış sistemler geliştirmiş olsa da, hipersonik bir füzeyi takip etme ve indirme yeteneği mevcut teknolojiler dahilinde akıllarda cevabı bilinmeyen bir soru olmaya devam ediyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir