Putin, Herson’dan sonra Bali’deki G20 zirvesinden de çekildi!

Putin, Herson’dan sonra Bali’deki G20 zirvesinden de çekildi!

Rusya, işgal ettiği Ukrayna’nın Herson şehrinden çekilirken bir çekilme haberi de diplomasi arenasından geldi. Rus makamlarından yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Endonezya’nın Bali şehrinde düzenlenecek olan G20 Liderler Zirvesi’ne katılmayıp yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u gönderecek. Bu kararın zirveye davet edilen Ukrayna lideri Zelensky’nin ve Batılı ülkelerin Putin’i zirvede istememesi üzerine gelmesi dikkat çekti.


Putin, Endonezya’daki G20 liderler zirvesine katılmayacak.

RUSYA: “PUTİN BALİ’DEKİ TOPLANTIYA KATILMAYACAK”
Endonezyalı ve Rus yetkililer 10 Kasım Perşembe günü yaptıkları açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki hafta tatil beldesi Bali’de G20 liderler toplantısına katılmayacağını söyledi.

YERİNE LAVROV GİDECEK!
Yetkililer, Putin’in Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov tarafından temsil edileceğini söyledi.

SANAL OLARAK KATILABİLİR!
Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı sözcüsü Jodi Mahardi, Putin’in zirvedeki toplantılardan birine sanal olarak katılmaya hazır olduğunu ifade etti.

ENDONEZYA’YA “PUTİN’İ DAVET ETME” BASKISI YAPILDI!
Bu seneki G20 zirvesine ev sahipliği yapan Endonezya, Batılı ülkelerden ve Ukrayna’dan gelen Putin’in zirveye davet edilmemesi yönündeki baskıya ve Rusya’yı Ukrayna’daki savaş nedeniyle gruptan çıkarma baskısına üyeler arasında fikir birliği olmadan bunu yapma yetkisine sahip olmadığını söyleyerek direndi.

Rusya’nın Endonezya Büyükelçiliğinden bir sözcü, Putin’in zirveye katılmayacağını doğrularken daha fazla açıklama yapmadı.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, G20’deki ülkeler arasındaki jeopolitik sürtüşmelere aracılık etmeye çalışıyordu. Bu yılki toplantılar, Rusya’nın “özel operasyon” olarak adlandırdığı Ukrayna işgali üzerindeki gerilimlerin yol açtığı grevleri ve boykot tehditlerini içeriyordu.

“BAŞKAN HERKESİ SAKİNLEŞTİRMEYİ BAŞARDI”
Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı Luhut Pandjaitan Bali’de basına verdiği demeçte, “Başkan herkesin sakinleşmesini sağlamayı denedi ve bu şu anda oluyor gibi görünüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Financial Times ile yaptığı yakın tarihli bir röportajında, Rusya’nın zirvede “çok endişe verici” bir tepkiyle karşılaşabileceğinden korkarken daha sıcak bir şekilde karşılandığını söyledi.

Endonezya Devlet Başkanına göre “G20’nin siyasi bir forum olması gerekmiyor. Ekonomi ve kalkınma ile ilgili olması gerekiyor.”

ZELENSKİY “PUTİN KATILIRSA BEN KATILMAM” DEMİŞTİ!
Endonezya makamları Bali’deki zirveye Putin’in katılması halinde katılmayacağını söyleyen ve sanal olarak katılması beklenen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i de davet etti.

BİDEN VE Şİ DE ZİRVEDE OLACAK!
15 Kasım’da başlayacak zirveye ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping de dahil olmak üzere bir dizi başka dünya lideri de katılacak.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası