Ukrayna’ya 18 Milyar Avroluk AB yardımına Macaristan vetosu!

Ukrayna’ya 18 Milyar Avroluk AB yardımına Macaristan vetosu!

Avrupa Birliği, Rusya’nın işgal girişimine direnen Ukrayna için 18 Milyar Avroluk yeni bir yardım paketi hazırlama kararı almışken pakete Macaristan tarafından güçlü bir itiraz geldi. Putin’le ilişkileri iyi olan nadir Avrupalı liderlerden olan Viktor Orban’ın ülkesi yardım paketine veto kartını gösterebilir.


Macaristan, Ukrayna’ya yönelik 18 Milyar Avroluk AB yardımını veto edebilir!

18 MİLYAR AVRO!
Avrupa Birliği 9 Kasım Çarşamba günü, savaşın pençesindeki Ukrayna için 2023’te 18 milyar avroya kadar çıkabilecek bir destek paketi önerdi ancak Macaristan “son derece tavizkar” krediler olarak değerlendirdiği ortak yardıma katkıda bulunmayacağını söyledi.

ZELENSKY “BİRLİKTE AB OLACAĞIZ”
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Avrupa Komisyonu’nun planını açıklamasının ardından Twitter’da “Bu, AB’nin gerçek dayanışmasını gösteriyor” derken “Birlikte Rusya’nın saldırganlığına direneceğiz, birlikte Ukrayna’yı yeniden inşa edeceğiz, birlikte AB’de olacağız.”

MACARİSTAN DİRENİYOR!
Ancak teklif daha Komisyonun açıklamasından hemen önce Macaristan’ın direnişiyle karşılaştı.

MACAR MALİYE BAKANI: “AB KREDİLERİNE KATKIDA BULUNMAK İSTEMİYORUZ”
Macaristan Maliye Bakanı Mihaly Varga 8 Kasım Salı günü yaptığı açıklamada, “Macaristan’ın Ukrayna’yı desteklemeye hazır olduğunu açıkça belirttim ancak AB tarafından alınacak herhangi bir yeni krediye katkıda bulunmak istemiyoruz.” dedi.

UKRAYNA’NIN 2023 İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK!
Komisyon, ayda ortalama 1,5 milyar avroya denk gelen AB desteğinin, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ayda 3-4 milyar avro olarak tahmin ettiği Ukrayna’nın 2023 yılı kısa vadeli finansman ihtiyaçlarının çoğunu karşılamaya yardımcı olacağını söyledi.

Bu yardım Ukrayna’nın makro-finansal istikrarı sağlamasına, kritik kamu hizmetlerini çalışır durumda tutmasına ve Rusya ile savaşta kaybettiği temel altyapının restorasyonuna yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

UKRAYNA 35 YIL İÇİNDE GERİ ÖDEYECEK!
Ukrayna’nın 35 yıl içinde geri ödemek zorunda olduğu kredileri sağlayan Komisyon sermaye piyasalarından borç alacak.

TÜM ÜYELER ONAYLAMALI!
Pakete ilişkin önerilerin Avrupa Parlamentosu ve AB’nin 27 üye ülkesi tarafından onaylanması gerekecek.

ORBAN: “ONAYLAMAZSAK PAKET GEÇMEZ”
Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise Budapeşte’de düzenlediği basın brifinginde, “Şimdi bizden prensipte hiçbir zaman kabul etmediğimiz bir şeyi onaylamamızı istiyorlar” dedi. “Ortak karar alma var, bu yüzden buna katılmazsak bu karar verilemez.”

ORBAN İLE PUTİN’İN ARASI İYİDİ!
Muhafazakar bir milliyetçi olan Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişkilere sahip birkaç Avrupalı ​​liderden biri.

Avrupa Komisyonu Üyesi Valdis Dombrovskis, düzenlediği basın toplantısında, Macaristan’ın Ukrayna önerisine ilişkin tutumuyla ilgili bir soruya, “Macaristan’ın bu öneriyle ilgili endişelerini tartışacağız ve umarım bir çözüm buluruz.” dedi.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası