Yaralanan eski lider kaldığı yerden devam ediyor: “Yaşadığım sürece durmayacağım!”

Yaralanan eski lider kaldığı yerden devam ediyor: “Yaşadığım sürece durmayacağım!”

Pakistanlı İmran Khan, uğradığı silahlı saldırıdan sonrasında tekrar iyileşti ve siyasi yürüyüşe yeniden başladı.


Pakistan eski başbakanı, devrik lider Imran Khan Perşembe günü video bağlantısı aracılığıyla destekçilerine hükümet karşıtı yürüyüşe devam etmeleri gerektiğini söyledi ve kendisi de destekçileri ile buluşarak eylemlere başladı.

DEVRİK LİDER

70 yaşındaki eski başbakan, Nisan ayında bir parlamento oylaması ile görevden alınmasından sonra genel seçim için gerçekleştirdiği bir yürüyüş kapsamında geçen Perşembe günü vurularak yaralandı.

ÖLÜ VE YARALILAR VARDI

Khan, saldırganın, otomatik tüfekle birkaç el ateş ederek kendisini ve 10 kişiyi yaraladığını aktardı. Sonrasında yaralılardan biri hastanede hayatını kaybetti.

Polis yetkilisi Ghulam Nabi, yürüyüşçülerin güvenliği için ağır polis birliklerinin konuşlandırıldığını söyledi.

“YÜRÜYÜŞ DURMAYACAK!”

Khan, “Yürüyüşümüz durmayacak,” dedi ve protestonun durmak yerine  başkent İslamabad’a yaklaşırken daha da güç kazanacağını sözlerine ekledi.

Khan, ortak bir muhalefet tarafından görevden alınmasından bu yana erken seçim talep ederek, destekçileri ile yürüyüş yapıyor.

Khan, erken seçimler yapılmadığı sürece hiçbir şeyin kendisini devam etmekten alıkoyamayacağını söyledi ve İslamabad’ın sınırında bulunan Rawalpindi’deki protesto yürüyüşüne katılacağını söyledi.

Açıklama yapan Imran Khan “Yaşadığım sürece geri adım atmayacağım.” dedi.

ERKEN SEÇİM REDDEDİLDİ

Şuan iktidarda bulunan Başbakan Şehbaz Şerif, seçimin planlandığı gibi gelecek yıl yapılacağını söyleyerek erken seçim talebini reddetti.

Geçen hafta, suikast girişiminin ardından yayınlanan polis raporunda, adının Mohammad Naveed olduğu tespit edilen saldırganın, kimsenin emri altında olmadan saldırıyı tek başına gerçekleştirdiği açıklamasında bulunuldu.

POLİS RAPORUNU YALANLADI

Yayınladığı videoda Khan, polis raporundaki açıklamaları reddetti. En az iki kişi tarafından, iyi planlanmış bir saldırı olduğunu söyledi.

Khan, iddiasını destekleyecek kanıt sunmadı, ancak Eylül ayında gerçekleştirdiği halka açık mitinglerinde, kendisine yapılabilecek şüpheli bir komplo hakkında konuştuğu zamanlara işaret etti ve biliniyordu dedi.

İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, saldırganın saldırıyı dini temelde gerçekleştirdiğini söyledi.

DEVLETİ SUÇLUYOR!

Imran Khan ise şimdiki başbakan, içişleri bakanı Sanaullah’ın ve ülkenin istihbarat teşkilatı Inter Services Intelligence’den (ISI) bir Pakistan askeri generalinin suikast girişimine karıştığını iddia ediyor.

Hükümet ve ordu yapılan iddiaları şiddetle reddetti.

Polis, saldırının ardından şüpheliyi, ateş etmeye devam ederken ona engel olmayan çalışan bir Khan destekçisi yardımı ile gözaltına aldı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası