Yunanistan karıştı: Hayat pahalılığı Parlamento yaktırdı!

Yunanistan karıştı: Hayat pahalılığı Parlamento yaktırdı!

Yunanistan’da halk, hayat pahalılığını protesto etmek için sokaklara döküldü.


Yunanistan’ın başkentinde hayat pahalılığından şikayet eden vatandaşlar, yönetimi protesto etmek için sokaklara döküldü. Göstericiler Yunan parlamentosu önünde molotofkokteyli ile parlamento binasına saldırarak binayı yakmaya çalıştılar.

HAYAT PAHALILIĞI

Taksicilerden işçilere, bankalardan devlet kurumlarına kadar birçok kurum ve çalışan hayat pahalılığı ve artan fiyatlardan şikayetçi.

24 saat olarak planlanan genel grev bugün itibari ile başladı.

Grevin başlaması ile ülke çapındaki hizmetlerin çoğu aksadı.

GÖSTERİCİLER PARLAMENTO BİNASINA SALDIRDI!

Grevin devamında daha da şiddetlenmesi ile Yunan göstericiler parlamento binasına doğru ilerlemeye başladılar.

Polis eylemcileri parlamento binasından uzak tutmak için göz yaşartıcı gaz ve cop ile müdahalede bulundu. Bu sırada göstericiler ile polis arasında arbede başladı.

Ön sıralarda bulunan göstericilerden bazılarının elinde molotofkokteyli ve sopalar olması endişeye sebep olurken, polis ile yaşanan çatışmaların şiddetini de oldukça artırdı.

MAĞAZALARI YAĞMALADILAR!

Ünlü markaların bulunduğu şehir merkezindeki bir cadde üzerinden geçerken, pahalı ürünleri olan bilindik ve ünlü markaların mağazalarına da zarar verdiler.

Olayların büyümesi ile polis bazı göstericileri gözaltına aldı.

TURİSTLER DE ETKİLENDİ!

Tüm bunlar yaşanırken turistik amaçla Yunanistan’a gelmiş olan 3 Norveç vatandaşının da müdahaleler sırasında kullanılan gazdan etkilendiği ve tedavi amacıyla hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Gösterilerin ve grevin sebebi ise hayat pahalılığı ve göstericilerin yönetimden bazı talepleri olduğu söyleniyor.

ASGARİ ÜCRETE ZAM TALEBİ!

Yunan sendikaları kimi vergilerin düşürülmesini ve ayda 700 Euro civarında olan asgari ücretin artırılmasını talep ediyor.

Ayrıca olaylarla ilgili açıklama yapan memur sendikaları konfederasyonu ise ülkedeki çalışanların, memurların, özel sektör personellerinin ve diğer vatandaşların, artan hayat pahalılığına karşı enflasyon altında ezildiğini ve ülkede geçinmenin zorlaştığını söyledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası