Avustralya’da başbakan dahil milyonlarca insanın kişisel bilgileri yayınlanmaya başladı!

Avustralya’da başbakan dahil milyonlarca insanın kişisel bilgileri yayınlanmaya başladı!

Avustralya’nın en büyük sigorta şirketine gerçekleştirilen siber saldırının arkasında Rus hackerların olduğu tespit edildi.


Avustralya’da gerçekleşen ve ülkenin başbakanı da dahil olmak üzere 10 milyon insanın kişisel bilgilerinin ele geçirildiği siber saldırının Rus hackerlar tarafından yapıldığını tespit ettiklerini söyledi.

AVUSTRALYA VE SİBER GÜVENLİK

Geçtiğimiz ay bir yenisi daha gerçekleşen ve Avustralya’da siber güvenlik açığı olduğunu, bunun ciddi problemler doğurabileceğini gündeme getiren siber saldırının arkasında kimin olduğu Avustralyalı yetkililerce açıklandı.

Avustralya’nın Medibank isimli sigorta şirketi, veri tabanında yaklaşık 10 milyon Avustralya vatandaşının bilgilerini barındırıyor.

Bu 10 milyon kişisel verinin içerisinde Avustralya’nın başbakanı da olmak üzere birçok iş adamı ve önemli insan da bulunuyor.

FİDYE TALEP ETTİLER!

Bu saldırılardan geçen ay gerçekleşeninin ardından bilgisayar korsanları Avustralyalı sigorta şirketinden fidye isteyerek talepte bulundu.

Fidye taleplerinin karşılanmaması halinde ise aralarında siyasetçilerin, medyatik insanların, aktörlerin ve uyuşturucu bağımlılarının bulunduğu 1500 kişinin bilgilerini ifşa etmekle tehdit ettiler.

Çalınan veriler içinde sigorta şirketinin müşterilerinin, isim, adres, doğum tarihi, sosyal sigorta bilgileri ve telefon numaraları da bulunuyordu.

Olayın ardından şirketin Avustralya Borsası’ndaki tüm işlemleri tedbiren durduruldu.

İLK DEĞİL!

Bu olayın öncesinde ise Optus adlı telekomünikasyon şirketi veri hırsızlığına maruz kalmıştı.

Şimdi ise olayla ilgili aktarılan bilgiye göre son yaşanan Medibank’a yapılan siber saldırı ve veri hırsızlığının arkasında Rus bilgisayar korsanları bulunduğu söylendi.

“KORSANLARIN KİM OLDUĞUNU BİLİYORUZ!”

Avustralya güvenlik güçleri ayrıca yalnızca hangi ülkeden oldukları değil, korsanların kim olduklarının da tespit edildiğini bildirdi.

ABC haber kanalının savunma editörü ve muhabiri Andrew Greene, Avustralyalı yetkililerin Rusya merkezli REvil adlı gruptan şüphelendiğini iddia etti. Greene REvil’in Rusya devletinin bir parçası olarak görülmediğini ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in koruması altında olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

Söylenenler ciddi iddialar olsa da Rusya tarafından herhangi bir açıklama henüz gelemedi.

YAYINLANAN BİLGİLERİ PAYLAŞMAYIN!

Avustralya Federal Polisi Başkanı Reece Kershaw, olayla ilgili vatandaşlara seslendi ve hackerlar tarafından bir bilgi ifşa edilmesi gerçekleşirse, yayınlanan bilgilerin paylaşılmamasını istediklerini söyledi.

Medibank isimli şirket ile bilgisayar korsanlarının pazarlığı yaklaşık 3 haftadır sürmekteydi. Bugün ise korsanlar ellerindeki kişisel verileri internette yayınlamaya başladılar bile.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası