Güney Kore’nin denge politikası ABD ile arasını mı açıyor?

Güney Kore’nin denge politikası ABD ile arasını mı açıyor?

Güney Kore, Ukrayna Kuvvetleri için ABD ile yaptığı iddia edilen silah anlaşması raporunu reddetti.


Güney Kore, Cuma günü, Ukrayna kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere topçu mermileri satacağına dair bir haberi yalanladı ve satışın devam eden anlaşma müzakerelerinin olumlu geçmesi halinde sadece ABD kuvvetleri için olacağını iddia etti.

MÜHİMMAT ANLAŞMASI

The Wall Street Journal Perşembe günü, ABD’li yetkililere atıfta bulunarak, ABD’nin Seul’den Ukrayna’ya teslim edilecek 100.000 mermi 155 mm topçu satın alma konusunda anlaşmaya varılmasına çok yaklaştığını bildirdi.

GÜNEY KORE’DE ABD ORDUSU

Washington, Seul’ün kilit güvenlik müttefiki. Ayrıca Güney Kore’yi nükleer silah bulundurduğu bilinen Kuzey Kore’den gelebilecek herhangi bir saldırıdan korumaya çalışıyor. Bu sebeple de Güney Kore’de yaklaşık 27.000 ABD askeri konuşlandırıyor.

GÜNEY KORE’DEN UKRAYNA DESTEĞİ

Güney Kore Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD ile aralarında gerçekleşmesi beklenen silah anlaşması devam ederken, anlaşmanın konusu olan silah be mühimmatların Ukrayna’ya teslim edilmesinin amaçlanmadığını söyledi.

Seul Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD’deki 155 mm mühimmat envanterindeki açığı kapatmak için ABD ile Güney Koreli bir şirket arasında mühimmat ihraç etme müzakereleri devam ediyor” dedi.

Ayrıca yetkililer açıklamaların devamında “Anlaşma, bu mermilerin son kullanıcısının ABD olacağı varsayımıyla yapılıyor,

UKRAYNA POLİTKASI

Güney Kore’nin Ukrayna’ya öldürücü silah sağlamama politikası değişmedi” dedi.

Güney Kore, Ukrayna’ya silah gücü dışında yardımlar sağladı ancak Kuzey Kore ile önemli bir aracı olan Rusya ile bağlarını korumak için olası bir teklifte, Kiev’e silah ihracatına izin verilmesi çağrılarına direndi.

ÖNEMLİ SİLAH İHRACATÇISI

Seul, giderek daha da önemli bir silah ihracatçısı haline geliyor ve son zamanlarda yerli olarak üretilen tankları ile  obüslerini  Polonya’ya  göndermek için bir anlaşma imzaladı.

ABD ve Güney Kore arasındaki tartışmalar, Washington’un Kuzey Kore’yi Ukrayna’daki savaş çabalarına yardımcı olmak için Rusya’ya gizlice top mermisi göndermekle suçlamasının ardından geldi.

Kuzey Kore yönetimi iddiayı “temelsiz” olarak nitelendirerek reddetti.

ABD‘NİN UKRAYNA’YA DESTEĞİ

Pentagon Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin yeni 400 milyon dolarlık güvenlik yardım paketinin 400 milyon dolarlık parçası olarak Ukrayna’ya hava savunma sistemleri ve karadan havaya füzeler sağlayacağını duyurdu. 

Paket, İspanya’nın destek sağlamayı kabul ettiği HAWK hava savunma sistemleri için füzeler, topçu ve havan mermileri, Himars hassas roketatarlar için mühimmat ve 20 milyondan fazla hafif silah mühimmatı içeriyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası