Küresel Sabah Özeti | 11 Kasım 2022, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 11 Kasım 2022, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.İran’da bir ayı aşkın süredir yaşanan şiddetli protestolar, hız kesmeden İran yöneimini zayıflatmaya devam ederken, dün gece Mısır ve Suudi Arabistan’da da protestolar patlak verdi. Dün gece geç saatlerde sokağa inen halkın oldukça kalabalık olduğu görüldü. Mısırlılar, çöken ekonomilerine karşı protesto ederken, eş zamanlı olarak Suudi Arabistan’da 28 muhalifin idam edilmesi Suudi halkını sokağa döken sebep oldu.


ABD lideri Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping, ilk kez Pazartesi günü yüz yüze görüşecek. Bahse konu toplantı, Bali’de gerçekleşecek olan G20 zirvesinde yapılacak. Beyaz Saray, yaptığı açıklamada, ikili görüşmenin ABD ve Çin arasındaki “iletişimi sürdürme ve derinleştirme” amacı taşıdığını ifade etti. Ayrıca, Çin ve ABD, “uluslar-üzeri sorunlarda” birlikte nasıl çalışabileceklerini de istişare edecek. Öte yandan, Herson’dan çekilmekle boğuşan Rusya lideri Vladimir Putin ise G20 zirvesine katılmayacağını açıklamıştı.


Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan ettiğinden beri ele geçirebildiği tek bölgesel yönetim merkezi olan Herson’dan çekileceğini açıklaması Ukrayna ordusuna ivme kazandırdı. Herson’a ilerlemeye devam eden Ukrayna güçleri, Snihurivka da dahil olmak üzere çevredeki 12 köyü de geri almış bulunuyor. Ancak Ukrayna Genelkurmay Başkanı’nın yaptığı açıklamalara göre, Rusya’nın Herson’dan ayrıldığı doğrulanabilmiş değil. Daha önce de, durumu şüpheli gören bir Ukryanalı askeri yetkili, “Rusya’nın Herson’dan savaşmadan ayrıldığına dair hiçbir işaret görmüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.


ABD’de ara seçimlerin sonuçları yavaş yavaş belli olmaya başladı… Sonuçlara göre Amerikan senatosunun kontorlü, bıçak sırtında kalmaya devam etse de, ibre Demokratların tarafına dönecek gibi görünüyor. Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi’nde ise çoğunluğu Cumhuriyetçiler sağlamış gibi duruyor.


Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı Başkanı, Mısır’da düzenlenen iklim zirvesinde, delegelere, dünyanın en yoksul 50 ülkesinden daha fazlasının borçlarını ödeyememe riski altında olduğunu aktardı. Bu ülkelerin, iklim kriziyle mücadele konusunda acil yardıma ihtiyaç duyduklarının da altını çizdi. O sıralarda ise birkaç Afrikalı lider,dünyanın geri kalanından gelen mevkidaşlarına yönelik konuşmalarında, ülkelerini yoksulluğun pençesinden kurtarabilmeleri için fosil yakıt çıkarmak zorunda olduklarını izah etmeye çalışıyordu.


ABD merkezli New York Times’ın bir haberine göre, Elon Musk, Perşembe günü, satın aldığı Twitter isimli sosyal medya platformunun çalışanlarına, birkaç milyar dolarlık negatif bir para akışı gördüğünü söyledi. Musk, iddiaya göre “iflastan” söz etti. Ayrıca Musk, personele gönderdiği bir e-mail ile şirketin “sonsuza kadar evden çalışma” politikasını da bozdu. Şimdilerde ise, Twitter’ın gelirinin yarısını aboneliklerden sağlamak amacıyla “mavi tikleri” aylık 8 dolara satışa çıkardı. Türkiye’deki fiyatın 110 TL olarak belirlendiği iddia edildi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası