Nijer’den motosikletli teröristlere darbe! 15 motor ele geçirildi!

Nijer’den motosikletli teröristlere darbe! 15 motor ele geçirildi!

Nijer’de teröristlere yönelik düzenlenen operasyonda 15 motosikletli militan etkisiz hale getirildi. Nijer Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre öldürülen militanlardan kalaşnikof tüfekler ve iletişim ekipmanı ele geçirildi. Ülkedeki istikrarsızlığın Fransa’nın Mali’den çekilmesi sonrası oluşan güç boşluğundan kaynaklandığı iddia ediliyor.


Nijer Ordusu teröristlere yönelik operasyonu sonucu 15 cihatçının öldüğünü açıkladı.

MOTOSİKLETLİ CİHATÇILAR!
Nijer ordusu 11 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada, Mali sınırı yakınında Fransız ordusuyla birlikte düzenlenen bir “karşı” operasyonda 15 motosikletli cihatçıyı öldürdüğünü bildirdi.

FRANSA ORTAKLIĞI!
Nijer Genelkurmay Başkanı, geçen hafta sonunda yaptığı açıklamada, “Ortaklarımızla karadan ve havadan düzenlediğimiz karşı operasyon sonucunda 15 terörist etkisiz hale getirildi” açıklamasını yaptı.

KALAŞNİKOF VE İLETİŞİM TEÇHİZATLARI ELE GEÇİRİLDİ!
Öldürüldüğü iddia edilen teröristlerle aynı sayıda motosiklet de operasyon sonucunda imha edildi. Operasyonda bir düzine kalaşnikof tüfek ve iletişim ekipmanının ele geçirildiği belirtildi.

Nijer’den bir yetkili, çatışmanın Tillaberi bölgesindeki Anzourou yakınlarında gerçekleştiğini söyledi.

NİJER-MALİ SINIRI İSTİKRARSIZLIĞIN KAYNAĞI!
Ordunun geçen ay yaptığı açıklamaya göre, Nijer ve Fransa’dan gelen güçler, Nijer’in Mali ile olan istikrarsız sınırı boyunca isyancıların silah ve mühimmat depolarına darbe vurmak için Temmuz-Ekim ayları arasında 15 “ortak operasyon” düzenledi.

GÜVENLİK BOŞLUĞU VAR!
Fransız kuvvetlerinin bu yaz Mali’den çekilmesinin ardından Nijer hükümeti, ortak 800 kilometrelik sınırındaki durumu ağırlaştırabilecek bir güvenlik boşluğundan dolayı endişeli.

FRANSA, AFRİKA’DA HALA ASKER BULUNDURUYOR!
Fransa, 1.700’ü Nijer’de olmak üzere, Sahel bölgesinde hâlâ yaklaşık 3.000 asker bulunduruyor.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası