Avrupa Konseyi’nden Türk Devletleri Teşkilatı’na KKTC tepkisi!

Avrupa Konseyi’nden Türk Devletleri Teşkilatı’na KKTC tepkisi!

Avrupa’dan Türk Devletleri Teşkilatı’nın Semerkant zirvesinde aldığı KKTC’nin “gözlemci üye” devlet statüsüyle Teşkilata katılmasına tepki geldi. Avrupa Konseyi Sözcüsü Peter Stano twitter hesabından yaptığı açıklamada TDT’yi kararını kınayarak KKTC’yi ‘ayrılıkçı yapı’ olarak nitelendirdi.


Avrupa Komisyonu Sözcüsü, Türk Devletleri Teşkilatı’nın KKTC kararını kınadı.

KKTC, TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI’NA KABUL EDİLDİ!
Türk Devletleri Teşkilatı’nın Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlediği toplantıda Teşkilat üyesi devletler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gözlemci Üye ülke olarak teşkilatın bir parçası olmasına karar verdiler.

ERSİN TATAR: “TARİHİ BİR KARAR”
KKTC’nin TDT’ye “gözlemci üye” olarak kabul edilmesi üzerine açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar karar hakkında “Bir kere bu, tarihi bir adımdır. Tarihi bir karardır. Çünkü netice itibarıyla ben cumhurbaşkanı olduktan sonra eşit egemenlik temelinde ve eşit ulusal statüyü vurgulamıştım. Bir uluslararası kuruluşa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendi adıyla üye olması, iki devletli siyasi mücadelemizi destekler nitelikte ve bunun önemi çok büyük.” ifadesini kullanmış ve duyduğu memnuniyeti dile getirmişti.

AVRUPA KONSEYİ TEPKİLİ!
Ancak kararın memnuniyetle karşılanmadığı yerler de vardı. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada KKTC’den “Kıbrıs Türk varlığı” diye bahsederek “Avrupa Birliği, Türkiye’nin ‘Kıbrıs Türk Varlığının’ TDT’ye gözlemci üye olarak kabul edilmesi üzerine yaptığı açıklamayı reddeder” ifadesini kullandı.

STANO’DAN KKTC’YE ‘AYRILIKÇI YAPI’
Açıklamasının devamında “Avrupa Birliği uluslarası hukukun öznesi olarak sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanır ve ‘ayrılıkçı yapının’ tanınması yönündeki herhangi bir çaba Birleşmiş Milletler’in çabalarına zarar verir” dedi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ İLKESİYLE ÇELİŞİYOR!
Stano twitine eklediği açıklama metninde de Türk Devletleri Teşkilatı’nın diğer üyelerinin bu kararla birlikte BM’nin toprak bütünlüğü ilkesiyle çeliştiklerini ve kararın AB tarafından üzüntüyle karşılandığını ifade etti.

İŞTE O PAYLAŞIM!

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası