Belçika’dan Yunanistan’a deplasmanda jeneriklik gol!

Belçika’dan Yunanistan’a deplasmanda jeneriklik gol!

Yunanistan’a ziyarette bulunan Belçika Dışişleri Bakanı ortak açıklama yapıldığı sırada Yunan Dışişleri Bakanı’na bakarak Türkiye’yi övdü.


Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Yunanistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile birlikte düzenlediği ortak basın açıklaması sırasında, bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken, salonda soğuk rüzgarlar estiren bir açıklamada bulundu. Bakan Hadja Lahbib, konuşma yaptığı kürsüden yanında duran Dendias’a dönerek “Türkiye benzersiz bir komşu. Farkında olun. Ayrıca önemli bir NATO müttefiki ve bölgede büyük bir faktör.” dedi.

SOĞUK RÜZGAR!

Hadja Lahbib geçtiğimiz günlerde ikili ilişkiler, bölgedeki gerilim ve hareketlilik, ortak çalışma planları doğrultusunda Yunanistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Bazı Yunan siyasilerle bir araya gelen Lahbib son olarak da Yunan mevkidaşı Dendias ile görüştü. 

ORTAK AÇIKLAMA

Belçika Yunanistan ilişkilerinden bahseden siyasiler, ortak bir kamuoyu açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklama sırasında basın mensuplarına konuştukları sırada Belçika Dışişleri Bakanı Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’a döndü ve Türkiye ile ilgili öğütler vermeye başladı. 

Salonda birden büyük bir sessizlik oldu fakat Belçikalı bakan konuşmasını sürdürdü. Türkiye’nin bölgede çok önemli bir müttefik ve yön gösterici olduğundan bahseden bakan, Yunanistan’a Türkiye ile ilişkilerde gerilimi azaltarak, iyi davranış göstermesi gerektiğini söyledi. 

Ayrıca yaşanan gerilimlere ve krizlere vurgu yaptığı esnada Türkiye’nin de NATO müttefiki olduğunu tekrar hatırlatan Lahbib, Yunanistan’a uyarı niteliğinde şeyler söyledi. 

GERİLİMLER SONLANMALI

Bakan iki ülke arasındaki gerilimlerin sonlanması için de diyalog çağrısında bulundu. “Bu gerilimlerle başa çıkmak için Avrupa Birliği içinde olumlu bir yaklaşıma bağlı kalmalıyız. Geçen yıl üzerinde anlaşmaya varmış olduğumuz pozitif gündem, Ankara’nın ortak hedeflerimiz olan gerilimi azaltma ve işbirliğine bağlı kalması durumunda yolunda gitmeye devam edecek. Bu pozitif gündem, iki ülke ve Avrupa düzeyinde, ülkemizin insan ve azınlık hakları, konsolosluk işleri, terörle mücadele, yanancı teröristler, göç, ekonomik ve ticari konular ile bölgesel ve uluslararası konularda, çok sayıda siyasi temas ve görüşmenin sürdürülmesinden yana olduğu anlamına gelir.” ifadelerini kullandı. 

Konuşmasında herkesin uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini söyleyerek Yunanistan’a da ciddi mesajlar veren Lahbib, çatışmadan kaçınılması gerktiğini vurgulayarak, “Herkesin uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini düşünüyoruz. Gerginliği azaltmak için yapılan karşılıklı diyalog, anlaşmazlıkları çözmenin tek yolu. Her ne pahasına olursa olsun çatışmadan kaçınmak gerek.” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası