Fransa çekiliyoruz dedi fakat ortak operasyonda yine vardı!

Fransa çekiliyoruz dedi fakat ortak operasyonda yine vardı!

Nijer ordusu Cuma günü basına yaptığı açıklamada, Mali sınırına yakın bir bölgede, Fransız birlikleriyle yürütülen ortak bir operasyonda, motosikletli 15 teröristi öldürdüğünü bildirdi.


Ülkenin Genelkurmay Başkanı, geçtiğimiz hafta sonunda yaptığı bu açıklamada, “Ortaklarla karadan ve havadan yapılan operasyonda 15 terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

TERÖRİSTLER ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ!

Fransa’nın geçtiğimiz günlerde Sahel bölgesinde daha az etkin olacağını ve Barkhane operasyonunu sonlandıracağını söylemesinin ardından, geçtiğimiz günlerde Nijer tarafından yapılan yapılan açıklamada Fransız ordusu ile ortak operasyon yapıldığı ve 15 teröristin etkisiz hale geldiği bildirildi.

Ayrıca yapılan operasyonda öldürülen teröristlerin haricinde 15 adet motosiklet de imha edildi. Teröristlerin öldürülmesinin ardından kullanmış oldukları bir  düzine kalaşnikof tüfek ve iletişim ekipmanının da ele geçirildiği belirtildi.

TİLLABERİ VE ANZOUROU

Nijer’den bir yetkili, çatışmanın Tillaberi bölgesindeki Anzourou yakınlarında gerçekleştiğini söyledi.

15 ORTAK OPERASYON

Ordunun geçen ay yaptığı açıklamaya göre, Nijer ve Fransa’dan gelen güçler, Afrika ülkesinin Mali ile olan hareketli sınır boyunca isyancılardan silah ve mühimmat ele geçirmek için Temmuz-Ekim ayları arasında 15 “ortak operasyon” düzenlediği belirtildi.

Fransız kuvvetlerinin bu yaz Mali’den çekilmesinin ardından Nijer hükümeti, ortak 800 kilometrelik sınırındaki bir güvenlik boşluğu oluşabileceğinden korkuyor.

FRANSA VE SAHEL BÖLGESİ

Fransa, 1.700’ü Nijer’de olmak üzere, Sahel bölgesinde hâlâ yaklaşık 3.000 asker bulunduruyor.

“BARKHANE SONLANIYOR”

Geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı yaptığı açıklama ile yıllardır güvenliği sağlamak ve bölgeyi istikrarlı hale getirmek için olduğunu iddia ettikleri Barkhane Operasyonu kapsamında çalışmalara son verdiklerini açıkladı. 

Daha sonra yapılan açıklamalarla detaylarına ulaşılan gelişmede bölgede 3.000 askerin bulundurulmaya devam edileceğini, sadece operasyonun adının ya da işleyişinin değişeceği öğrenildi. 

BÖLGE HALKI RAHATSIZ!

Bölge halkı ise Fransızlar tarafından yürütülen bu operasyon ve çalışmalardan oldukça şikayetçi. 

Fransa ordusundan komutanlar ve yetkililer ise yaptıkları açıklamalarda bölgede Fransız ordusunun istikrarı sağladığını söyleyerek, bölge halkından kendilerini sevmeyenlerin sadece isyancılar olduğunu belirtti. 

Barkhane operasyonunun sonlandırıldığının fakat bölgede askerlerin hala bulunacağı açıklamasından sonra yerel yorumcular ise Fransızların tekrar bölgede daha aktif olabilmesi adına sebep oluşturabilmek için gizli kaynakları kullanarak stratejik şekilde bölgeyi hareketlendireceğinden bahsediyorlar. 

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası