Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde dini çalkantı: Şimdi ne olacak?

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde dini çalkantı: Şimdi ne olacak?

Türk düşmanlığıyla öne çıkan Güney Kıbrıs’taki Ortodoks Kilisesi’nin ölen lideri II. Hrisostomos, bugün toprağa verildi. Cenazeye Ortodoks kiliselerinin ABD ve Rusya arasındaki bölünmüşlüğü ve İstanbul’daki Batholomeos’un saklı tutamadığı hırsı damga vurdu. Kendisinin yerine geçebilecek 6 ismin de aynı şekilde Türk düşmanı.


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Ortodoks Kilisesi’ndeki Rus etkisini uzak tutmak için çevresine kafa tutan ve yüzyıllardır en büyük dini reformlara öncülük ettiği iddia edilen -fakat elbette Türk düşmanlığıyla öne çıkan Başpiskopos II. Hrisostomos’u Cumartesi günü toprağa verdi.

Hrisostomos, 7 Kasım 2022’de, 81 yaşında kolon kanserinden öldü. 2006’dan beri Güney Kıbrıs Kilisesi’ne liderlik etmişti.

CENAZESİNDE NELER OLDU?

Kilise çanları çalarken, Hrisostomos’un açık tabutu cılız bir sonbahar güneşinde Lefkoşa katedralinin altındaki mahzen tarzında bir mezarlığa götürüldü.

Gömülmeden önce, din adamları, Hrisostomos’un cesedine giydirilen altın cübbeyi dikkatlice çıkardı ve ardından Bizans ilahileri söyleyerek haç işaretiyle birlikte kefenine dinlerince kutsal yağlardan sürdüler.

15 ORTDODOKS KİLİSESİNİN KAÇ TANESİ RUS YANLISI?

Dünyanın 15 Doğu Ortodoks kendi kendini yöneten kilisesinden yalnızca dördü, Moskova’nın etki alanından uzakta. Kıbrıs Kilisesi ise Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığını tanıyanlar arasında…

Kıbrıs Kilisesi Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığını 2020’de tanıdı ve Hrisostomos, kilisenin yönetim organı olan ve Moskova yanlısı olarak görülen Kutsal Sinod’daki kıdemli din adamlarına karşı kararlı bir duruş sergiledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de karşı çıkmasıyla son dönemde Batı’nın işine yaramaya devam etti.

KENDİNİ EKÜMENİK PATRİK SANAN BARTHOLOMEOS NE DEDİ?

İstanbul, Fener’de bir başpiskopos olan Bartholomeos da aynı şekilde ondan 1 yıl önce, 2019’da Ukrayna Kilisesi’nin otosefali olduğunu tanıyarak Moskova ile bir bölünmeyi tetikledi.

Bartholomeos Kıbrıs’taki merhum papaz için, “Kargaşa ve engeller zamanlarında Ekümenik Patrikhane’nin görüşlerinin ateşli bir destekçisiydi.” ifadelerini kullandı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası