Küresel Sabah Özeti | 12 Kasım 2022, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 12 Kasım 2022, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Avustralya’da 23 Eylül 2022’de başlayan siber saldırı fırtınası devam ediyor. Önce Optus isimli önde gelen GMS operatörü hacklendi. Avustralya nüfusunun yüzde 40’ının pasaport numaraları korsanların eline geçti. Hemen ardından ülkenin en büyük sigorta şirketi AHM aynı kaderi paylaştı ve bu kez insanların sağlık bilgileri sızdı. Siber saldırılar,ülkedeki bir online alışveriş portalı olan Wool worths ile devam etti. Son olarak ise Avustralya Savunma Bakanlığı siber saldırıların hedefi oldu.


Ruslar,geri çekilirken, Ukrayna ordusu Herson şehrine girdi. Rusya’nın savaşın başından beri ele geçirebildiği tek bölgesel yönetim merkezi de böylece yeniden Ukrayna’nın kontrolüne geçmiş oldu. Rusya Savunma Bakanlığı, çekilmenin tamamlandığını açıkladı. Öte yandan Herson’u, Rusya’nın yeni savunma hattına bağlayan Antonivsky köpüsü havaya uçuruldu.


Ukraynalı sivillerin sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre Dinyeper nehrinin doğu yakasında, çekilme sırasında geride kalan Rus askerleri, sokaklarda gizlice soyunarak üniformalarını gömmeye veya saklamaya başladı. Çaldıkları sivil kıyafetleri giyen Rus askerlerinin, kılık değiştirmiş şekilde sivil binalara saklandıkları rapor edildi. Öte yandan Moskova’da Putin karşıtı gösteriler patlak verdi.


İngiliz Astronom ve astrofizik profesörü Tom Marsh’ın cesedi Şili’deki Atacama Çölü’nde bulundu. Profesör bilimsel araştırmalar için gittiği La Silla gözlemevinden kaybolmuş ve kendisinden bir süre haber alınamamıştı.


Twitter, çok fazla sayıda insanın “mavi tik” satın alarak marka ve önemli kişileri taklit etmeye başlamasının ardından, mavi tikleri 8 dolara satma planını rafa kaldırdı. Elon Musk’ın Twitter’da büyük iddialarla başlattığı ilk hamlesini geri çekmesi ise yalnızca 24 saat sürdü. Musk, Twitter’ın gelirlerinin yarısının, reklamverenlerden ziyade ödeme yapan abonelerden gelmesini istiyor.


Londra’da yaşayan bir İngiliz-İranlı gazetecinin, İran Devrim Muhafızları tarafından tehdit edilmesinin ardından İran mashalatgüzarı, İngiltere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. İngiltere merkezli Farsça bir haber kuruluşu olan Iran International, iran devrim muhafızlarının, iki muhabiri ülkedeki protestoları destekledikleri için tehdit ettiklerini açıkladı. Kritik bir ölüm tehlikesi altında olduklarının altı çizildi.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası