OSINT: Rus Yarbay, Putin’in kendisine verdiği madalyayı satılığa çıkardı!

OSINT: Rus Yarbay, Putin’in kendisine verdiği madalyayı satılığa çıkardı!

Seyir füzelerinin uçuşunu ve ölümcül etkisini gösteren yüzlerce açık kaynak fotoğrafı ve videosuna rağmen, hedeflerini belirlemekten ve uçuş yollarını programlamaktan tam olarak kimin sorumlu olduğu hakkında çok az şey biliniyor. Bu konuyu araştıran OSINT araştırmacıları, elde ettikleri datalar arasında çok ilginç bir detaya rastladı: Rus bir Yarbay, Putin’in kendisine verdiği madalyayı satışa çıkardı!

Ukraynalı sivillerin ve sivil altyapının kasıtlı ve ayrım gözetmeksizin hedef alınması, potansiyel savaş suçları oluşturabileceğinden, sözde yüksek hassasiyetli bu silahların uçuş rotasının programlanmasının kim tarafından yapıldığı büyük önem taşıyor.

BATILI ARAŞTIRMACILAR SEYİR FÜZELERİNİN ARKASINDAKİ BEYİNLERİN PEŞİNDE

Altı aylık bir soruşturmanın ardından, Hollanda merkezli OSINT araştırmacıları olan Bellingcat ve onların araştırma ortakları The Insider ve Der Spiegel, bahse konu füzelerin programlamaları konusunda eğitim ve profesyonel geçmişe sahip düzinelerce askeri mühendisten oluşan ve bu araştırmanın yayınlandığı şu ana kadar gizli tutulan bir grup şüpheliyi keşfetmeyi başardılar.

Bellingcat, Rusya’nın yeraltı data pazarları aracılığıyla bu akademisyenlere ilişkin sızdırılmış istihdam veya telefon girişi verilerini alarak analiz etti.

Bellingcat’in elde ettiği söz konusu sızmış datalar, bu kişilerden bazılarının, Glaz Boga ve HimeraSearch gibi çeşitli veri arama Telegram botlarından elde edilen telefon irtibat listelerinde, GVC’de (Главный Вычислительный Центр) -veya Silahlı Kuvvetlerin Ana Hesaplama Merkezinde çalıştıklarının ortaya çıkmasını sağladı.

İLGİNÇ BİLGİLER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI

İlginç bulunan ilk nokta, bu uygulamalardaki telefon numaralarına bağlı bir GVC referansına sahip bu askeri füze mühendislerinin tümünün, Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi adresi olan Moskova’daki Znamenka Caddesi 19’da yaşıyor ve çalışıyor olarak kayıtlı olmasıydı.

Telefonlarının meta verileri, Ukrayna’da yüzlerce insanı öldüren ve milyonlarca kişiyi elektrik ve ısıtma erişiminden mahrum bırakan yüksek hassasiyetli Rus seyir füzesi saldırılarının çoğundan kısa bir süre önce bu kişiler ve üstleri arasındaki temasların arttığını gösteriyor.

Biri Moskova’daki Savunma Bakanlığı karargahında ve diğeri St. Petersburg’daki Amirallik karargahında olmak üzere iki yerden çalışan grup, genellikle Rus Silahlı Kuvvetleri’nin “Genelkurmay Ana Hesaplama Merkezi”nin derinliklerine gömülü şekilde çalışıyor. *ГВЦ (GVC) olarak kısaltılmakta.

BİLGİSAYAR OYUNU PROGRAMCILARI RUS ORDUSU İÇİN ÇALIŞIYOR

Bellingcat ve ortakları tarafından tanımlanan askeri mühendislerin çoğu, bir karı-koca çifti de dahil olmak üzere, çoğu bilişim teknoojileri ve hatta bilgisayar oyunu geçmişine sahip genç erkekler ve kadınlardan oluşuyor. Bazıları, Rusya’nın Suriye’ye seyir füzeleri yerleştirdiği zaman dilimi olan 2016 ve 2021 arasındaki dönemde Rusya’nın Şam’daki askeri komuta merkezinde de çalışmış gibi görünüyor.

Diğerleri ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından verilmiş olanlar da dahil olmak üzere çeşitli askeri ödüllerin sahipleri…

Bunlardan biri ise “Yarbay Bagnyuk”.

Image

SALDIRI SIRASINDA BİLE COİN ALIP SATIYORMUŞ

Yarbay Bagnyuk’un telefon kayıtları, mesai saatleri de dahil olmak üzere zamanının büyük bir bölümünü eurocoin.ru gibi kripto para ticaret siteleriyle telefonda geçiren hevesli bir coin işlemcisi olduğu da dahil olmak üzere bir dizi başka bilgiyi ortaya koyuyor.

Kendisinin coin takıntısı, telefon kayıtlarının gösterdiğine göre, 10 Ekim 2022 sabahı, Ukrayna’ya yönelik füze saldırısından yaklaşık bir saat önce, 6:45’te coin ticareti web sitesi eurocoin.ru ile birkaç kez iletişim kurduğunu gösteriyor. Bu saldırıda Kiev’de onlarca insan ölmüştü.

Image

RUSLARIN E-BAY’İNDE “PUTİN’İN VERDİĞİ MADALYAYI” SATIYOR

Yarbay Bagnyuk aynı zamanda Ebay’in Rusça karşılığı olan Avito.ru’da da aktif bir satıcı. Yakın zamanda yaptığı kripto para ve tüketici elektroniği satışları arasında, şu anda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2014 yılında kendisine verilen bir madalyayı da sattığı görüldü. Bagnyuk’un madalyayı ne sebeple aldığı net değil. Ancak Putin’den aldığı madalyayı 6.500 rubleye -ya da yaklaşık 105 dolara satıyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası