Türkiye’den küresel çapta ses getiren geliştirme ve üretim!

Türkiye’den küresel çapta ses getiren geliştirme ve üretim!

Başarılı Türk savunma firması Aselsan, Perşembe günü yurt içinde geliştirdiği aktif elektronik saldırı radarı AESA’yı tanıttı.


Yaptıkları başarılı üretim ve teknolojik çalışmaları ile adını duyuran Türk savunmasının önde gelenlerinden olan köklü firma Aselsan geçtiğimiz günlerde AESA elektronik saldırı yeteneği bulunan radarını tanıttı.

TÜRK F-16’LARI

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’e atıfta bulunan Amerikalı yorumcular, radarın Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 savaş uçaklarına ve Akıncı insansız hava araçlarına karşı güçlendirileceğini söyledi.

Deneme aşamasında olan ve gelecekte sahalarda görebileceğimiz Türk savaş uçağı da ÖZGÜR projesi kapsamında geliştirilen radarla donatılacak. 

Yetkili “Bu gelişme, önemli bir kapasite artışının habercisi. Türkiye’nin hava gücünün hava-yer ve hava-hava mücadelelerindeki etkinliğinin artacağını ve bu sistemlere gelecekte şahitlik edeceğimizi düşünüyoruz. ” dedi.

MODERNİZASYON PROJESİ

Aviation Online, OZGÜR projesinin 35 F-16 Blok 30 uçağını modernize ederek, onları yerel olarak geliştirilmiş bir sistem paketiyle güçlendirmeyi amaçlıyor . 

Hava kuvvetlerinin envanter kapsamında 43 F-16 Blok 30 C ve D modeli, 117 Blok 40 ve 110 Blok 50 uçağı işlettiği bildiriliyor.

BULUNMAYAN KAYNAK KODLARI SEBEBİ İLE

Aviation Online, geliştirilen projenin diğer F16 versiyonlarında olmayan kaynak kodları nedeniyle yalnızca Blok 30’u içerdiğini açıkladı.

Yapılan geliştirme çalışmaları kapsamında yakalanan başarı,  uçuş saatlerini 8.000 saatten 12.000 saate çıkararak 4.000 saatlik bir avantaj sağlayan modernizasyonunu içeriyor.

YENİ EKİPMANLAR

Ayrıca modernizasyon uçak saatlerinin artması dışında, yeni bir “görev bilgisayarı, bir sistem arayüz birimi, yeni kokpit renkli ekranları, hidrolik yakıt göstergesi, motor ekranı, yeni ulusal dost/düşman tanımlama sistemi, yeni radar uyarı alıcıları ve bir atalet navigasyon sistemi” içeriyor.

Aviation Online, radarın en yeni Galyum Nitrür teknolojisinin, şu anda çalışan çoğu AESA radarından daha iyi performans göstermesini sağladığını söyledi. 

Radardan başarılı ve övgü dolu sözlerle bahseden yetkililer, radarın elektronik saldırı yeteneklerine sahip olduğunu ve aynı anda havadan havaya, havadan yere ve havadan denize başarılı müdahaleler gerçekleştirebileceğini de sözlerine ekledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası