Ukrayna’nın yeni endişesinin uydu görüntüleri: Bu barajı kim yıktı?

Ukrayna’nın yeni endişesinin uydu görüntüleri: Bu barajı kim yıktı?

ABD merkezli uydu görüntüleme şirketi Maxar, Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın yakındaki Herson kentinden çekilmesinin ardından bazı ilginç görüntüler yayınladı. Kasten tahrip edilen dev bir baraj, bölgeyi tehdit ediyor.


Özel bir uydu görüntüleme şirketi olan Maxar, Ukrayna’nın güneyindeki büyük Nova Kakhovka barajına verilmiş kritik hasarı çektiği fotoğraflarla belgeledi.

Uydu şirketi, Cuma günü çekilen görüntülerin yanısıra Dnipro nehrindeki birkaç köprünün de hasar gördüğünü rapor etti.

Image

Maxar yaptığı açıklamada, “Bu sabah çektiğimiz uydu görüntüleri Rusların Herson’dan geri çekilmesinin ardından birkaç köprüde ve Nova Kakhovka barajında önemli yeni hasarlar ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Barajın kuzey kısmının ve kapaklarının Ruslar tarafından “kasten yok edildiği” belirtildi. Bu haftanın başlarında Rusya, Ukrayna’yı barajı bombalamakla suçlamıştı.

Her iki taraf da sürekli olarak her birini patlayıcılar kullanarak barajı sabote etmeyi planlamakla suçlamıştı.

Bu gidişle bölgenin çoğunu su basacak ve muhtemelen Kherson çevresinde büyük yıkıma neden olacak.

Image
Image
Image

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası