AB’den Nijer için “Askeri Ortalık Misyonu”

AB’den Nijer için “Askeri Ortalık Misyonu”

Afrika’da karışıklıklar dur durak bilmezken Fransız ordusunun Mali’den çekilmesiyle birlikte sınır güvenliklerine dair problemler artış gösteriyor. Cihatçı terörle baş başa kalan Nijer için ise Avrupa Birliği bir eğitim merkezi planlamayı düşünüyor gibi…

Üst düzey bir AB yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin önümüzdeki aylarda Nijer güçlerini cihatçılarla savaşırken desteklemek için bir “askeri ortaklık misyonu” kurmayı hedeflediğini söyledi.

WAGNER SONRASI DURUM İYİCE KARIŞTI!

27 ulustan oluşan blok, iktidardaki cuntayı desteklemek için Rus paralı askerlerinin konuşlandırılmasına yanıt olarak Mali’deki eğitim misyonunu azalttıktan sonra değişken Sahel bölgesindeki ayak izini gözden geçiriyor.

AB yetkilisi, Brüksel’in “özellikle Mali’deki geçmiş deneyimlerimizden dersler çıkardığını ve bu nedenle Nijer için geniş çaplı bir AB eğitim misyonuna sahip olmak istemiyoruz.” dedi.

GELECEK YILIN İLK AYLARINI HEDEFLİYORLAR

Yetkili, misyonun Nijer’in birliklerini “bakım ve lojistik konularında” eğitmeye yardımcı olacak bir merkez kurmayı içereceğini söyledi.

Ayrıca, el yapımı patlayıcı cihazlarla mücadele gibi alanlarda “uzmanlık eğitimi” içerecek ve Niamey’in ordusu için iletişim ve komuta desteği sağlayabilecek.

Yetkili, AB’nin yeni misyonu gelecek yılın “ilk aylarında” başlatmayı hedeflediğini söyledi.

BM’nin kalkınma endeksine göre dünyanın en fakir ülkesi olan Nijer, komşularından gelen iki isyanla mücadele ediyor.

FRANSA’NIN MALİ’DEN ÇEKİLMESİ KORKUTUYOR

Niamey, Nijerya ile güneydoğu sınırında uzun süredir devam eden bir Boko Haram kampanyası ve güneybatıda El Kaide ve İslam Devleti grup cihatçılarının aktif olduğu Mali’den çıkan yedi yıllık bir saldırıyla karşı karşıya.

Fransız kuvvetlerinin bu yaz Mali’den çekilmesinin ardından Nijer hükümeti, paylaştıkları 800 kilometrelik (500 mil) sınır boyunca durumu kötüleştirebilecek bir güvenlik boşluğundan korkuyor.

Fransa, 1.700’ü Nijer’de olmak üzere, Sahel’de hâlâ yaklaşık 3.000 asker bulunduruyor.

AB’nin halihazırda Nijer’in on yıldır yürütülen polis ve güvenlik hizmetlerine yardımcı olan bir sivil eğitim misyonu var.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası