İran’da toplu soruşturma dosyası, idam tedirginliğini gündeme getirdi!

İran’da toplu soruşturma dosyası, idam tedirginliğini gündeme getirdi!

Haftalardır protestolarla gündeme gelen İran 800 kişi hakkında protestolara katılma gerekçesiyle soruşturma başlattı. Soruşturma açıklamasının ardından idam gündeme geldi.


İranlı yetkililer, gösterilere ilişkin yaptıkları açıklamalarda, gösterilere katılan ve destek veren, yönetim aleyhinde propaganda yapan 800 kişi hakkında suçlamalar üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı. Soruşturma sonucuna göre idam cezasının kaldırılmamış olması ise tedirginlik yarattı.

İSYANCILAR

İran yargı makamlarının Mizan Online ve yerel sitelerinde yayınlanan bildirileri ile öğrenilen habere göre, İran yargı makamları yaklaşık 800 kişiyi Hürmüzgan, İsfahan ve Merkezi eyaletlerinde “son isyanlara” karıştıkları iddiasıyla suçladı.

Yargı makamlarının açıklamış olduğu suçlama ve soruşturma  verilerine göre, yarısı Tahran’da olmak üzere, iki ay önce Mahsa Amini’nin ölmesi ile başlayan, hükümet karşıtı protestolara katılmaları gerekçe gösterilerek şimdiye kadar 2.200’den fazla kişinin suçlamdığı ve halkında soruşturma başlatıldığı belirtildi, ancak insan hakları örgütleriİran tarafından açıklanan sayının gerçeği yansıtmadığını, soruşturmaya tabi tutulan insanların sayısının yaklaşık 15.000 kadar olduğunu, hatta daha da  fazla olabileceğini tahmin ediyor.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE KARŞI ÇIKMAK!

Mizan Online isimli internet sitesinde yer alan habere göre Hürmüzgan Savcısı Mojtaba Ghahremani, eyalette gösterilere katılmaları nedeni ile soruşturma geçirecek olan kişi sayısının 164 olduğunu, resmi suçlanma sebeplerinin ise  “güvenlik güçlerine karşı ayaklanmalara karışmak” suçu olacağını söyledi.

Sanıklar ayrıca temel suçlama dosyalarına ek olarak, ülke güvenliğine karşı toplanma ve komplo kurma, rejim aleyhinde propaganda yapmak, kamu düzenini bozmak, ayaklanma, cinayete teşvik, güvenlik personelini yaralamak ve kamu malına zarar vermekle suçlanıyor.

Merkezi vilayetinde ise Cumhuriyet Savcısı Abdul-Mehdi Mousavi, IRNA haber ajansının bildirdiğine göre eylem ve gösterilere katılması sebebiyle hakkında dosya açılan 276 kişinin iddianamesini açıkladı.

ŞAHISLARIN AKIBETİ MERAK EDİLİYOR

Genel olarak medya ve basın kuruluşları ise soruşturmanın devamında sanıkların akıbeti hakkında ne olduğunu merak ediyor ve sorular soruyor. 

İDAM CEZASI

İran idam cezasının hala sürdürüldüğü ülkelerden birtanesi. Açıklanan rakamlarla tahmin edilen soruşturma geçiren kişi sayısı arasında fark olması akıllara bir çok soru işareti getirdi. 

Ayrıca geçtiğimiz günlerde İstanbul’da MİT ve Emniyet birimlerinin ortaklaşa yapmış olduğu başarılı operasyonla yakalanan, idamdan kurtulmak için tetkçilik şartıyla tahliye edilmiş mahkumlar, İran tetikçi ihtiyacını karşılamak için insanları idama mı mahkum ediyor sorusunu akıllara getirmedi değil.

SERBEST KALANLAR VAR

İran yönetimi ise soruşturma geçiren kişilerin akıbeti hakkında sorular sorulara dayanamadı ve açıklamalarda bulundu. 

Açıklama yapan İranlı bir yetkili, “Protestolar sırasında tutuklanan yüz kişi, gelecekteki gösterilere katılmayacaklarına dair taahhütname imzaladıktan sonra yargılanmadan serbest bırakıldı.” dedi. 

İran, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin polis tarafından gözaltına alındıktan sonra öldürülmesinin ardından 16 Eylül’den bu yana protestolarla sarsılıyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası