İstihbarat servisinde çalışan İranlı kardeşler Rus ajanı çıktı!

İstihbarat servisinde çalışan İranlı kardeşler Rus ajanı çıktı!

Rusya’nın Kiev dahil Ukrayna’nın birçok şehrini yerle bir eden dronlarının İran yapımı olduğu iddiası sonrası İsveç’te iki İranlı şahıs Rusya adına ajanlık yaptıkları için tutuklandı!


Savcılar Cuma günü yaptığı açıklamada, İran doğumlu iki erkek kardeşin yaklaşık on yıldır Rusya için casusluk yaptıkları iddiasıyla İsveç’te ağırlaştırılmış casuslukla suçlandığını söyledi. Adamlardan biri İsveç’in İç İstihbarat Teşkilatı için çalışıyordu.

Yetkililer, onları 42 yaşındaki Peyman Kia ve 35 yaşındaki Payam Kia olarak tanımladı. Adamlardan biri de gizli bilgilerin büyük ölçüde yetkisiz olarak ele alındığı iddiasıyla suçlandı. Kardeşlerden hangisi olduğu ise belli değildi.

“SORUŞTURULMASI ÇOK ZOR BİR SUÇLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Ulusal Güvenlik Birimi Başsavcısı Per Lindqvist, “Soruşturulması çok zor bir suçla ilgili karmaşık bir soruşturma oldu ve şüphe, İsveç’in istihbarat ve güvenlik sistemine yönelik çok ciddi suçlarla ilgiliydi.” dedi.

Lindqvist yaptığı açıklamada, “Elde edilen, iletilen ve ifşa edilen bilgiler, yabancı bir gücün eline geçerse İsveç’in güvenliğine zarar verebilir.” dedi.

RUS ASKERİ İSTİHBARAT SERVİSİ’NE ORTAK BİLGİ AKTARIMI!

The Associated Press tarafından elde edilen suçlama belgesine göre, şahıslar 28 Eylül 2011-20 Eylül 2021 döneminde Rus askeri istihbarat servisi GRU’ya “ortak” bilgi aktardılar.

Verilerin, erkeklerin İsveç İç İstihbarat Teşkilatı ve ülkenin silahlı kuvvetleri içindeki çalışmalarından biri aracılığıyla elde edildiğini de sözlerine ekledi. Veriler, İsveç Güvenlik ve İstihbarat servisi içindeki çeşitli makamlardan gelmektedir.

Kardeşlerden biri, “bilgi teslimi ve tazminat alınması dahil olmak üzere Rusya ve GRU ile temaslara” yardımcı oldu.

YARGILANMALARI SÜRÜYOR

Dava, İsveç’in iç güvenlik servisi SAPO tarafından araştırıldı. İsveç’in savcılık makamı, ön soruşturmadaki bilgilerin çoğunun gizli olduğunu ve ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

Eylül ve Kasım 2021’de tutuklandılar. İsveç basınında çıkan haberlere göre, her ikisi de herhangi bir görevi kötüye kullanmadıklarını reddetti. Kardeşler suçlu bulunurlarsa ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilirler. İsveç’te ömür boyu hapis cezası genellikle en az 20-25 yıl hapis cezası anlamına gelir.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası