Önce Amerika sonra Almanya: ASEAN!

Önce Amerika sonra Almanya: ASEAN!

Dün Amerika Başkanı Biden’ın ASEAN’da gerçekleştirdiği görüşmeler ve yaptığı açıklamalar sonrası bugün de Alman Lider Scholz Güneydoğu Asya ile ilgili açıklamalarda bulundu…


Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Pazartesi günü Singapur’da iş dünyası liderlerinin bir toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin Güneydoğu Asya ülkeleriyle (ASEAN) işbirliğini genişletmesi gerektiğini söyledi ve Ukrayna’daki savaş karşısında bağları derinleştirmenin çok önemli olduğunu söyledi.

AB’nin Avustralya, Hindistan ve Endonezya ile ticaret müzakerelerinde hızlı ilerleme görmeyi umduğunu ve bunun ötesinde yeni anlaşmalara açık olduğunu söyledi.

“İŞBİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMELİYİZ!”

Pazar günü Vietnam’ı ziyaret eden ve Singapur’daki ziyaretinin ardından Endonezya’daki G20 liderleri zirvesine gidecek olan Scholz, “İşbirliğini derinleştirmek çok önemli, çünkü hepimiz ayaklarımızın altındaki jeopolitik zeminin değiştiğini hissediyoruz.” dedi.

Çin ziyaretinden bir hafta sonra yaptığı gezi, Almanya’nın dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden bazılarına sahip olan Asya’daki ticareti çeşitlendirme girişimleri bağlamında geliyor.

ALMANYA BAĞIMLILIKLARI AZALTMAK İSTİYOR!

Almanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve Avrupa’ya enerji arzındaki azalmanın tek bir devlete güvenmenin risklerini vurgulamasının ardından, en büyük ticaret ortağı Çin’e olan ekonomik bağımlılığını azaltmak istiyor.

Scholz, belirli hammaddeler veya kritik teknolojiler için riskli, tek taraflı bağımlılıkların azaltılmasının Almanya’nın ulusal güvenlik stratejisinde önemli bir rol oynayacağını, ancak ayrılmanın çözüm olmadığını da sözlerine ekledi.

Hazırlanan bir konuşma metnine göre, “Yeni veya yeniden dirilen ticaret engelleri ve bütünleşmemiş ekonomileri olan bir dünya daha iyi bir yer olmayacak” dedi.

Berlin ayrıca, Pekin’in daha fazla siyasi kaldıraç elde etmesini önlemek ve bölgesel emelleriyle ilgili endişeler arasında Hint Pasifik’e daha fazla katılım göstermek için diğer ülkelere Çin yatırımına bir alternatif sunmak istiyor.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası