Taksim’i kana bulayan teröristin “gizli” telefonunu detaylar ele verdi

Taksim’i kana bulayan teröristin “gizli” telefonunu detaylar ele verdi

İstanbul Taksim’de bombalı terör eylemi gerçekleştirmesinin ardından İstanbul Emniyet’i tarafından kıskıvrak yakalanan terörist kadının kaçış anlarını gösteren bir başka fotoğraf ortaya çıktı. Fotoğraftaki teröristin boynundaki cisim ise dikkatli okuyucuların ilgisini çekti. Verilere dayalı olarak tahmin yürüttük…


13 Kasım 2022, Pazar günü İstanbul Taksim’de, sivilleri hedef alan kanlı bir bombalı terör saldırısı meydana geldi.

Saldırının ardından ortaya çıkan detaylar ile birlikte İstanbul Emniyeti ile birlikte çoğu kişi açık kaynaklardan yararlanarak delilleri, iz ve emareleri yorumlamaya başladı.

TERÖRİSTE AİT DETAYLAR

Biz de, vatandaşlık görevimiz olarak OSINT TURK ailesi olarak emniyet güçlerine yadım etme refleksiyle, detaylı bir inceleme gerçekleştirdik.

Patlamayı gerçekleştiren şahsın yakalanmasının ardından, elimizdeki herkesçe bilinen verileri analiz ettik.

NETLEŞTİRMEYLE ORTAYA ÇIKAN ŞEY: KABLOLU KULAKLIK

Teröristin kaçarken, tesadüfen çekilen yarı bulanık bir fotoğrafı medyaya servis edildi.

Bahse konu fotoğrafta, teröristin sağ elinde bir telefon olduğu dikkat çekiyor. Yapay zeka ile fotoğrafı netleştirdiğimizde, telefonun alt kısmından telefona bir kablonun bağlı olduğu görülebiliyor. Aynı zamanda boynunun sol tarafından sarkan kablo; ve iki kulaklığın birleştiği nokta, netleştirmenin ardından ortaya çıkıyor.

Kablonun hepimizin alışık olduğu kulaklık kablosu olabileceği ihtimali dışında bir işaret bulunmuyor. Yine de, fotoğraftaki başka bir obje ile birlikte düşünüldüğünde; bu sıradan kablonun çok kritik bir şeye işaret ettiği anlaşılıyor.

ARAŞTIRMA İLE ORTAYA ÇIKAN ŞEY: BLUETOOTH KULAKLIK

Fotoğrafta OSINT TURK araştırmacılarının dikkatini çeken bu ikinci bir detay takip edildiğinde ortaya ilginç bir bilgi çıkıyor.

Netleştirerek ortaya çıkardığımız kablonun dışında; terörist şahsın başörtüsünün altından, boynunun sağı ve solundan iki ufak siyah cisim olduğu görülebiliyor.

Cismin uç kısımlarında aynı istikamette bir ışığın vurması ve fotoğraf açısının birleşmesi ile iki ışık yansıması mevcut. Bu da bizi cismin parlak bir yüzeye sahip olduğunu, ince uzun ve dikey bir metalik parça içerdiğini gösteriyor.

Yaptığımız detaylı araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar, bu nesneyi tanımlayabilmemizi sağlıyor. Teröristin boynundan sarkan bu iki cismin, aslında (kablosuz) Bluetooth teknolojisi ile çalışan bir kulaklık olduğu anlaşılıyor.

Image

Telefona takılı kulaklık kablolarının da, Bluetooth kulaklığın da teröristin başörtüsünün altına gidiyor olması; şahsın iki farklı telefon taşıyor olmasını kuvvetle muhtemel kılıyor.

OSINT TURK’ün görüştüğü uzmanların geçmiş mesleki ve yaşam tecrübeleri de teröristin iki farklı telefon taşıyor olması hipotezini destekler nitelikte.

KABLOLU KULAKLIK ELİNDEKİ TELEFONA BAĞLIYSA, DİĞERİ NEREYE BAĞLI?

Şahsın yabancı uyruklu olması ve İstiklal Caddesi’nin kalabalık, karışık ve üzerinde çalışılsa dahi öğrenilebilmesinin zor olması, şahsa yön tarif eden biri ile sürekli irtibatta olabileceğini düşündürüyor.

Diğer telefon ise, geçmişte yaşanan terör olayları incelendiğinde görülebileceği üzere, GPS marifetiyle terörist şahsı takip etmek, saldırı hakkında anekdot vermek için kullanılmış olabilir.

SONUÇ

Yakalama operasyonunun detaylarına hakim olmadığımızdan, şahsın yapılan ev aramasında bir telefon çıkmış olması durumunda, kullanıldığı ihtimali üzerinde durduğumuz ikinci telefon olay yerinde veya kaçış güzergahında imha edilmek üzere atılmış halde olabilir.

EK: Olaylar hala yaşanmaya devam ederken OSINT TURK tarafından yazılan bu rapordaki bulgular, yayımlanır yayımlanmaz yetkililere tarafımızca ihbar edildi. Raporumuzdan ve ihbarımızdan sadece saatler sonra, polisler tarafından yapılan aramalarda teröristin ikinci bir telefonunun daha olduğu tespit edildi.

DİĞER NOTLAR

Daha sonra şahsın operasyonel sayılabilecek derecede anormal kıyafet giymesi dikkatimizden kaçmadı. Kamuflajlı kargo pantolon giyen terörist içine de asker yeşili olarak telaffuz ettiğimiz yeşil tişört giyiyor.

Tüm bu giyim şekline rağmen, şahsın dudağının kenarındaki piercing, kaşlarının yeni alınmış olması, dudaklarında dolgu denilen estetik uygulama olması, tırnaklarında jel tırnak olarak bilinen ve kişinin kendinin yapmasının zor olduğu, ekipmana ihtiyaç duyulan tırnak taktığının tespiti ise teröristle ilgili sorular sormaya yönelten başka detaylar.

Bu işaretler de, bağlantıda olduğu terör şebekelerinin kendisine “Seni Avrupa’ya kaçıracağız, yarın Avrupaya gideceksin” gibi bir şeyler söylenmiş olabileceğini gösteriyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası