Sınırda yaşanan yanlış anlaşılma çatışmaya ve ölüme sebep oldu!

Sınırda yaşanan yanlış anlaşılma çatışmaya ve ölüme sebep oldu!

Pakistan ordusu ve Taliban’ın Spin Boldak bölgesindeki sınır kapısında çatışma yaşadığı aktarıldı. Yaşanan çatışmanın ardından ise sınır kapısı kapatıldı.


Bölge güvenlik güçleri komutanı Muhammed Mahmoud Pazar günü yaptığı açıklamada, Afganistan’ın Spin Boldak bölgesindeki bir sınır kapısında Taliban ile Pakistan ordusu arasında silahlı bir çatışma meydana geldiğini söyledi.

YANLIŞ ANLAŞILMA NEDENİYLE…

Sputnik haber ajansına konuşan komutan, “Olay yanlış anlaşılma nedeniyle meydana geldi, kimse yaralanmadı” dedi.

Açıklamada kimse yaralanmadı denmesine rağmen yayınlanan bir videoda bir kişinin çok yakın mesafeden vurulduğu görüldü.

SPİN BOLDAK-ÇAMAN SINIRI

Gandhara haber ajansının bildirdiğine göre, Spin Boldak ile Çaman şehirleri arasında bulunan Afganistan ile Pakistan’ın sınırının bulunduğu bir sınır kapısında, geçiş esnasında iki taraf arasında bir çatışma çıktı. Çatışmada taliban üyesi bir kişi sınırda görevli bulunan bir Pakistan sınır muhafızını öldürdü. 

Güvenlik kameralarına yansıyan olayın videosu ise kan dondurdu. Sınırdan geçen bir Afgan’ın orada bulunan insanların arasında bir anda silahına davranması, ardından orada bulunan Pakistan sınır görevlisini vurması saniye saniye kameralara yansıdı.

Olayın meydana geldiği Çaman ile Spin Boldak arasındaki geçişi sağlayan sınır kapısı,Afganistan’ın Kandahar şehrinin yaklaşık 100 km güneydoğusunda ve Pakistan’ın Quetta kentinin yaklaşık 100 km kuzeybatısında bulunuyor.

KAPILAR KAPANDI

Afganistan ve Pakistan basınında çıkan haberlere göre, çatışma Pazar gününün erken saatlerinde gerçekleşti. Çatışmanın ardından ise sınır kapısı geçişe kapatıldı.

ÖNEMLİ TİCARET NOKTASI

Sınırın kapatılması ile sınırdan her gün geçen ve geçimini ticaretle sağlayan bölge halkı olumsuz etkilendi.

Sınır kapısı o bölgede çok sayıda insan geçitten geçtiği, bölgenin kilit ticaret noktalarından biri durumundaydı.

TALİBAN

Taliban geçen yıl Ağustos ayında Afganistan’da iktidarı ele geçirdi ve ABD’nin desteklediği hükümetin sona ermesini sağladı. Ayrıca yönetime Taliban’ın gelmesi ile ABD askerlerinin bölgeden çekilişi de hızlanmış oldu.

Yine geçtiğimiz yılın Eylül ayında Taliban, Muhammed Hasan Ahund liderliğinde yeni bir hükümet kurdu.

Mohammad Ahund, önceki Taliban yönetimi sırasında dışişleri bakanı olarak görev yapmaktaydı ve kendisi 2001 yılından bu yana BM yaptırımları altında bulunuyordu.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası