Sudan’da aşiret kavgası: 24 ölü!

Sudan’da aşiret kavgası: 24 ölü!

Ömer El Beşir’in iktidardan düşmesinin ardından şiddet sarmalından bir türlü çıkamayan ve sivil demokrasiye geçme çabaları askeri darbe engeline takılan Sudan’da meydana gelen aşiretler arası çatışmalarda 24 kişi hayatını kaybetti.


Sudan’da meydana gelen aşiret kavgası sebebiyle 24 kişi öldü

AŞİRET KAVGASINDA 24 KİŞİ ÖLDÜ!
Sudan Devlet medyası tarafından 14 Kasım Pazartesi günü yapılan açıklamada, Sudan’ın Darfur bölgesinde devam eden aşiretler arası çatışmalardan dolayı en az 24 kişinin hayatını kaybettiğini ve çatışmaların bölgede olağanüstü hal ilanını tetiklediğini söyledi.

İKİ ARAP AŞİRETİ ÇATIŞTI!
Geçen hafta, Orta Darfur eyaletinin başkenti Zalingei yakınlarındaki yerleşimlerde iki Arap kabilesi olan Misseriya ve Awlad Rashed kabileleri arasında şiddet olayları patlak vermişti.

MOTOSİKLETİN ÇALINMASI FİTİLİ ATEŞLEDİ!
Bir Misseriya kabile liderine göre olaylar daha geniş bir kavgaya dönüşmeden önce bir motosikletin çalınmasıyla ilgili bir anlaşmazlık yaşandı.

Sudan’ın resmi devlet haber ajansı SUNA “Çatışmalarda 24’ten fazla kişi öldü ve başkaları da yaralandı” açıklamasını yaptı.

HÜKÜMET GÜÇLERİ DE ENGEKL OLAMADI!
Çatışan taraflardan Awlad Rashed aşiretinin liderine göre çatışmalarda “Evler yakıldı, yağmalandı ve durum hükümet güçlerinin gelmesinden sonra bile kontrolden çıktı”.

SUNA’ya göre, yerel makamlar her iki tarafı da aralarındaki düşmanlıkları sona erdirmek için ikna etmeye çalıştı, ancak çabalar şu ana kadar sonuçsuz kaldı.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ!
Yetkililer Pazar gününden bu yana çatışma bölgesinde “bir aylık olağanüstü hal” ilan etti ve Darfur’un merkezinde toplanma ve gösterileri yasakladı.

2003 yılında patlak veren şiddetli bir iç savaşın harap ettiği Sudan’ın batı Darfur bölgesinde aşiret çatışmaları sıklıkla yaşanıyor.

İÇ SAVAŞ SONRASI 300 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ!
Birleşmiş Milletler’e göre, çatışmalarda yaklaşık 300.000 kişi öldü ve 2.5 milyon kişi yerinden edildi.

SU VE TOPRAK ÇATIŞMALARIN ANA SEBEBİ!
Ana çatışma yıllar içinde yatışırken, şiddet bazen kıt su ve toprağa erişim gibi meseleler yüzünden yeniden alevleniyor.

DARBE SONRASI EKONOMİ KÖTÜLEŞMİŞTİ!
Son şiddet olayları geçen yıl Ekim ayında ordu komutanı Abdel Fattah al-Burhan liderliğindeki bir askeri cunta yönetiminin başa gelmesi sonrası ülkenin ekonomik olarak felce uğraması sonucunda gerçekleşti.

SİVİL YÖNETİME GEÇİLECEKTİ!
Askeri darbe, otuz yıldır hüküm süren Beşir’in 2019’da devrilmesinden sonra başlatılan sivil yönetime geçiş sürecini alt üst etti.

BM:”BU YILIN BAŞINDAN BERİ 829 KİŞİ ÖLDÜ”
BM’ye göre, 2022’nin başından bu yana Sudan’da meydana gelen şiddet olaylarında yaklaşık 829 kişi öldürüldü ve 265.273 kişi de yerinden edildi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir