Ukrayna ordusunun kullandığı zırhlı araçların menşei, Rusya’yı öfkelendirdi!

Ukrayna ordusunun kullandığı zırhlı araçların menşei, Rusya’yı öfkelendirdi!

Ukrayna ordusuna ait olduğu görülen bir fotoğrafta, Ukrayna’nın İsrail yapımı bir zırhlı araç kullandığı tespit edildi.


Herson şehrini tekrar ele geçiren Ukrayna ordusunun, şehre geldiğinde çekilen bazı fotoğraflarda, ordunun, İsrail yapımı zırhlı araç kullandığı görüntülendi.

SAVAŞ YÖN MÜ DEĞİŞTİRDİ?

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusu başarılı bir ilerlemeyle, Rusya’yı, önemli bir merkez olarak görülen ve Kırım’a da sınır olan Herson şehrinden geri püskürttü ve şehri ele geçirdi.

Şehri ele geçirmesi ile de ordu uzun aradan sonra ilk kez bu kadar detaylı incelenebildi.

Savaşın başlarında bazı videolar üzerinden yapılabilen incelemeler son zamanlarda bir miktar azalmıştı. Fakat ordunun tekrar Herson’u ele geçirmesi ile savaş yeniden yön değiştirdi ve gündemdeki yerini hatırlattı.

İSRAİL MALI ZIRHLILAR!

Herson şehrinde çekilen ve Ukrayna ordusunun kullandığı bir zırhlı aracın ise Rusya ile ilişkilerine zarar vermek istemeyen ve bu sebepten Ukrayna’ya sadece insanı yardım desteği gönderen çekimser İsrail ordusuna ait İsrail yapımı olduğu tespit edildi.

Ukrayna’ya sağlanan silah ve teçhizatı yakından takip eden ve sosyal medya hesaplarından takipçileri ile paylaşan bir Twitter hesabı, savaşta Ukrayna ordusu tarafından kullanılan Gaia Amir model, Mayına Dayanıklı Pusuya Karşı Korumalı (MRAP) türü zırhlı araçların fotoğraflarını yayınladı.

NASIL VE NE ZAMAN GELDİ?

Herson’da çekilen fotoğrafın, tam konumu verilmeyen bir köyde çekilmiş olduğu, zırhlı aracın Ukrayna ordusunda çok sayıda mevcut olduğu ve ordunun şehri almasında çok fayda sağladığı iddia edildi.

Görüntülenen zırhlı araçların ise Ukrayna ordusuna nasıl geldiği, ne zamandır kullanıldığı, hatta Herson’a nasıl getirildiği ise merak konusu ve bilinmezliğini koruyor.

İSRAİL YARDIM ETMEYECEĞİZ DEMİŞTİ!

Orta Doğu ülkesi ise geçtiğimiz günlerde, “operasyonel kısıtlamalar” nedeniyle Ukrayna’ya yalnızca insani yardım ve erken uyarı sistemleri göndereceğini açıklamıştı.

VURULAN ZIRHLI ARAÇ İDDİASI

Açıklamaların ardından, Rus bir kaynak tarafından Lancet tipi intihar füzesi ile yok edildiği görülen, Ukrayna ordusunun kullandığı İsrail yapımı bir Gaia Amir MRAP zırhlı aracının videosu yayınlandı.

Daha sonra ise ekrana Gaia Amir MRAP model bir zırhlı fotoğrafı geliyor ve vurulan aracın o olduğu iddia ediliyor.

Videonun da yayınlanması ile, teslimatı hakkında bilgi sahibi olmadığımız bu araçların İsrail tarafından Ukrayna’ya hala sevk edildiği spekülasyonları ortaya çıktı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası