23 yaşındaki Zambiya vatandaşının Ukrayna’daki ölümü akıllara Wagner şüphesini getirdi!

23 yaşındaki Zambiya vatandaşının Ukrayna’daki ölümü akıllara Wagner şüphesini getirdi!

Rusya’nın başkenti Moskova’da Nükleer Mühendisliği okurken tutuklanıp 9 yıl hapse mahkum edilen Zambiya vatandaşı 23 yaşındaki Lemekhani Nathan Nyirenda’nın Ukrayna’daki savaşta öldüğü açıklandı. Facebook hesabından açıklamayı yapan Zambiya Dışişleri Bakanı Stanley Kakubo Rusya’yı vatandaşlarının ölümüyle ilgili daha fazla ayrıntı vermeye çağırdı.


Rusya’da hapsedilen Zambiyalı bir öğrencinin Ukrayna’da Rusya tarafında savaşırken öldürüldü.

23 YAŞINDA MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİSİYDİ!
Zambiya Dışişleri Bakanı Stanley Kakubo’nun 14 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, 23 yaşındaki Lemekhani Nathan Nyirenda Moskova Mühendislik Fiziği Enstitüsü’nde (MEPhI) Nükleer Mühendisliği Bölümü’nde okuyordu.

ZAMBİYA MAKAMLARI AÇIKLAMA YAPTI!
Bakanlığın Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, Bay Nyirenda’nın bu koşullar altında zamansız ölümü nedeniyle derin üzüntü duymaktadır ve kaybından dolayı ailesinin üzüntüsünü paylaşmaktadır” denildi.

ZAMBİYA’DAN RUSYA’YA “OLAYIN NASIL GERÇEKLEŞTİĞİNİ AÇIKLAYIN!”
Dışişleri Bakanı Kakubo, Rus yetkilileri Nyirenda’nın nasıl askere alındığı ve Ukrayna’daki savaşta nasıl hayatını kaybettiğiyle ilgili daha fazla ayrıntı vermeye çağırdı.

9 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI!
Zambiya Dışişleri Bakanı’na göre Nyirenda, Nisan 2020’de suçlu bulundu ve dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Nyirenda, Rus başkentinin eteklerindeki Tyer hapishanesinde cezasını çekiyordu.

SUÇU BELLİ DEĞİL!
Zambiyalı mühendislik öğrencisi Nyirenda’nın Rusya’da hangi suçlamalardan hüküm giydiği henüz belli değil.

Zambiya Dışişleri Bakanlığı, Nyirenda’nın ölüm haberini 9 Kasım’da aldı ve Moskova’daki Zambiya Büyükelçiliğiyle görüştükten sonra öğrencinin 22 Eylül’de Ukrayna’da öldürüldüğünü doğruladı.

CENAZESİ ÜLKESİNE GÖNDERİLECEK!
Nyirenda’nın Ukrayna’da tam olarak nerede öldüğü henüz belli değil ancak cenazesi ülkesi Zambiya’ya geri gönderilme sürecini başlatmak için Rusya’nın sınır kasabası Rostov’a nakledildi.

Dışişleri Bakanı Kakubo, Nyirenda’nın Zambiya’daki ailesiyle kişisel olarak temas halinde olduğunu ve Rus yetkililerden resmi tebligat alındığında oğullarının ölümüyle ilgili daha fazla ayrıntı vermeyi umduğunu söyledi.

PUTİN SEFERBERLİK İLAN ETMİŞTİ!
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’ta başladı. Cephede ilerlemekte zorlanan Rus kuvvetlerine takviye olsun diye Rusya’dan askeri alanlarda bir takım kararlar gelmeye başladı. Bu kararlardan en önemlisi ise Rusya’nın seferberlik kararlarıydı. Eylül ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce silahlı kuvvetlerde görev yapmış olanlar için geçerli olacağını söylediği kısmi bir seferberlik kararını ilan etti.

WAGNER YÖNETİCİSİ: “MAHKUMLARI DA CEPHEYE ALALIM DEMİŞTİ”
Rusya’nın açıklamalarına göre 300 bin kişinin silah altına alındığı bu kararlardan sonra Rusya tarafından askere almayla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam etti. Önceki aylarda “Putin’in aşçısı” lakaplı Wagner kurucusu Yevgeniy Prigozhin’in Ukrayna’daki savaşa katılmayı kabul eden eden mahkumların belli bir süre savaşmayı kabul ettikten sonra özgür olabileceklerine dair güvence verdiği görüntüler ortaya çıkmıştı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir