ABD’den kelle avcılarına çağrı!

ABD’den kelle avcılarına çağrı!

ABD, Somali’de faaliyet gösteren El Şebab’ın başına 10 Milyon Dolar ödül koydu.


ABD yetkilileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, El Şebab adlı Somali’de faaliyet gösteren grubun gerçekleştirdiği ölümcül saldırıların ardından, Somali’deki El Şebab’ın kilit pozisyondaki liderleri hakkında bilgi sağlayacak kişiye verecekleri ödülü kişi başı 10 milyon dolara çıkardığını söyledi.

BU ZAMANA KADAR KOYULAN EN BÜYÜK ÖDÜL!

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca, El Kaide bağlantılı “finansal mekanizmaların aksamasına yol açan” bu tarz bir istihbari bilgi için ise ilk kez 10 milyon dolara kadar ödül teklif ettiğini söyledi.

El-Şebab örgütü mensupları, Somalili Cumhurbaşkanı Hassan Şeyh Mahmud’un yeni hükümeti tarafından örgüte yönelik geniş çaplı bir operasyonlar zinciri ve saldırı karşısında Somali’nin başkenti Mogadişu’da ve ülkenin diğer bölgelerinde gerçekleştirdiği kanlı eylemlerini ve devlete yönelik saldırılarını artırdı.

ÜÇ KOMUTAN

ABD, El-Şebab liderii Ahmed Diriye, örgütün ikinci sırasındaki komutan Mahad Karate ve grupta çeşitli roller üstlendiğini söylediği ABD vatandaşı olan Jehad Mostafa’nın kimliğini ortaya çıkaracak istihbari bilgiler için de komutanların her biri için 10’ar milyon dolar teklif ettiğini söyledi.

ABD tarafından yayınlanan ve başına ödül koyulan üç kişinin fotoğraflarının yeraldığı bir posterde, “El Şebab’ın bu kilit liderleri,  Somali, Kenya ve komşu ülkelerde binlerce insanı öldüren çok sayıda terör saldırısından sorumlu örgüttür” denildi.

600’DEN FAZLA SİVİL KAYIP

Birleşmiş Milletler  insan hakları sorumlusu Volker Türk Pazartesi gününün erken saatlerinde yaptığı açıklamada, genellikle El Şebab tarafından yapılan saldırılara ve örgüte vurgu yaparak konuştu. 

Ayrıca Volker Türk, örgütün gerçekleştirmiş olduğu saldırılarda sadece bu yıl 600’den fazla sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler’in kamuoyu ile paylaştığı son rakamlara göre 2022’de şimdiye kadar gerçekleşen saldırılarda yıl içerisinde,  en az 613 sivil öldü ve 948 kişi de düzenlenen saldırılarda yaralanarak tedavi altına alındı. 

ŞİMDİYE KADAR GERÇEKLEŞEN EN YÜKSEK ÖLÜM ORANI

Ayrıca Birleşmiş Milletler raporuna göre yalnızca bu yıl için açıklanan bu rakamlar, 2017 yılından bu yana El Şebab’ın gerçekleştirmiş olduğu saldırılar adıne verilen en yüksek kayıp sayısı. Bu sayı geçtiğimiz yıla oranlandığında ise iki yıl arasında yüzde 30’dan fazla can kaybı ve yaralı artışı demek.

Birleşmiş Milletler’in Somali rakamlarına dayandırdığı açıklamaya göre, 29 Ekim’de El Şebab tarafından üstlenilen ikiz bombalı saldırılarda ise Mogadişu’da en az 121 kişi öldü ve 333 kişi yaralandı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası