AUKUS’la bozulan ilişkiler, yarım saatlik görüşme ile düzelir mi?

AUKUS’la bozulan ilişkiler, yarım saatlik görüşme ile düzelir mi?

Avustralya ve Çin liderleri 2016’dan bu yana gerçekleşen ilk toplantıda buzların çözüldüğü sinyallerini verdi.


Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Salı günü, iki ülke liderleri arasında 2016’dan bu yana gerçekleşen ilk resmi görüşmenin ardından geçmiş yıllardaki anlaşmazlıkları sona erdirmeye çalışacaklarının sinyalini verdiler.

“İSTİKRARLI BİR İLİŞKİ İSTİYORUZ”

Endonezya’daki G20 zirvesinin oturum aralarında bir araya gelen liderlerin 30 dakika kadar süren konuşması sonrasında, Avustralya lideri Albanese açıklamalarda bulundu.

Ticaret, konsolosluklar ve insan hakları konularını görüştüklerini, ekonomik anlamda tamamlayıcılık gözeteceklerini kabul ettiklerini söyledi.

Albanese, “Avustralya, Çin ile istikrarlı bir ilişki istiyor. Yönetmemiz gereken büyük farklılıklarımız var, ancak diyalog kurduğumuzda, yapıcı ve saygılı, aynı zamanda da dürüstçe konuşabildiğimizde her zaman daha iyi durumda olacağız.” dedi.

“ÇIKAR ÇATIŞMASI HİÇ OLMADI”

Çin Devlet Başkanı Xi, ekonomik ve ticari işbirliği için büyük potansiyele sahip iki ülke arasında hiçbir zaman temel bir çıkar çatışması olmadığını söyledi.

Tüm bunların yanı sıra Çin, Avustralya’nın en büyük ticaret ortağı ve 303 milyar dolarlık yıllık ihracatın üçte birini oluşturuyor.

Devlet yayın kuruluşuna verdiği demeçte ise Xi, “Çin-Avustralya ilişkileri geçtiğimiz yıllarda zorluklarla karşılaştı ve görmek istediğimiz bu değildi.” dedi.

COVİD-19 İLE GELEN TİCARİ SIKINTILAR

Albanese, Avustralya’nın COVID-19’un tedbirleri sebebiyle 2020’de başlayan, bu yana uygulanan Çin mallarının alınmaması kararı ve buna tepki olarak Çin’in Avustralya mallarına yönelik oluşturduğu yasaklar konusunu da gündeme getirdiğini, ancak konuyla ilgili şimdilik değişiklik beklenmemesini söyledi.

Albanese, “Ticaret ilişkimizdeki tıkanıklıklar söz konusu olduğunda Avustralya’nın tutumunu ortaya koyuyorum. Olumlu bir görüşme oldu, biz olumlu tavrımızı ortaya koyduk. Böyle bir görüşmeden hemen açıklama gelmesi zaten beklenmiyordu.” dedi.

AVUSTRALYA’NIN ÇİN YÜZÜNDEN ÇIKARDIĞI YASALAR!

Avustralya’nın Çin ile ilişkileri, Avustralya’nın Çin’in Avustralya siyasetine müdahalesi olduğunu söylemesi ve bunun üstesinden gelmek için yasalar çıkardığı sene olan 2017’de bozulmaya başladı.

Çin, 2018’de teknoloji devi Huawei’yi ulusal güvenlik gerekçeleriyle Avustralya’nın 5G ağından yasaklama kararına da kızdı ve bu karar diğer Batılı ülkeler tarafından da uygulandı.

Ayrıca iki Avustralyalı gazeteci, Cheng Lei ve Yang Hengjun,Çin’de görülen ulusal güvenlik davalarının ardından hapis cezasına çarptırıldılar.

Albanese, Çin’in Avustralya’nın tutuklu gazetecileri konusunu da gündeme getirdiğini ancak fazla ayrıntı vermediğini söyledi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası