Cesur lider konuştu: Bu hamle artık sonun başlangıcıdır!

Cesur lider konuştu: Bu hamle artık sonun başlangıcıdır!

Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, Herson’un Ukrayna ordusu tarafından ele geçirilmesini “Savaşın Sonunun Başlangıcı” olarak gördüklerini söyledi.


Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy Pazartesi günü, ordu tarafından yeniden kurtarılan Herson şehrine yaptığı sürpriz ziyarette Ukrayna’nın Herson’u geri almasının  “savaşın sonunun başlangıcı” olduğunu söyledi.

ALTYAPI KRİTİK DURUMDA!

Açıklamalarının devamında “Herson ele geçirildi ancak şehrin altyapısı kritik durumda. Şehir Rus birliklerinin kontrolü altındayken şehre zarar verilmiş ve şehrin alt yapısı yok edilmiş. Şuan şehir tamamen elektriksiz, iletişimsiz ve internetsiz durumda. Sebebi savaşın sonunda bile Rusya’dır.” dedi.

NATO BAŞKANI

NATO başkanı Jens Stoltenberg , Ukrayna’nın önümüzdeki aylarda zorlu bir süreçle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı ve Rusya’nın askeri kapasitesinin hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

NÜKLEER KULLANILMAYACAK!

ABD Başkanı Joe Biden, Vladimir Putin’in de önemli bir müttefiki olan Çinli mevkidaşı Xi Jinping, Pazartesi günü yapılan görüşmelerde Ukrayna da dahil olmak üzere nükleer silahların asla kullanılmaması konusunda anlaştılar.

BAŞARILI ZELENSKIY POZU

Ukrayna cumhurbaşkanlığı, Herson’un ana idari binasının yanında, ülkenin mavi ve sarı renklerini temsil eden bayrakların çekilişi sırasında, Zelenskiy’nin eli göğsünün üzerinde milli marşı söylerken çekilmiş görüntülerini basına ve medya kuruşlarına servis etti.

Zelenskiy ise tüm herşeyin özeti olarak, “Bu başarı, savaşın sonunun başlangıcı” dedi.

Ayrıca “Bu çok uzun ve zorlu bir yol, kesinlikle zor bir yol çünkü savaş ülkemizin en iyi kahramanlarını aramızdan aldı. Biz barışa hazırız. Bu savaşın bedeli herkes için çok yüksek” dedi.

Kayıplarla ilgili olarak ise Herson’da yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı Zelenskiy “İnsanlar yaralandı. Çok sayıda kişi öldü. Şiddetli çatışmalar oldu ve sonuç şu: Bugün Herson bölgesindeyiz.” dedi.

“RUS BAYRAĞININ ANLAMI TAM BİR YIKIM”

Ziyaretinin ardından Pazartesi günü geç saatlerde yayınladığı günlük konuşmasında, kış yaklaşmasıyla Herson’da yaşanabilecek zorluklara dikkat çekti.

Zelensky, “Elektrik yok, iletişim yok, internet yok, televizyon yok… Kış gelmeden Rus işgalciler kesinlikle tüm kritik altyapıyı yok etti” dedi ve ardından normal hayata dönüş sözü vererek, “Rus bayrağının anlamı tam bir yıkım” dedi.

Moskova geçen ay Herson’u resmen ilhak etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü, Ukrayna liderinin ziyaretinin ülkenin statüsü üzerinde herhangi bir etkisi olduğu iddialarını yalanladı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası