Çin yeni lazer tabanlı ANTİ-İHA’sını tanıttı!

Çin yeni lazer tabanlı ANTİ-İHA’sını tanıttı!

Azerbaycan-Ermenistan, Ukrayna-Rusya derken gün geçtikçe daha fazla gündeme gelen insansız hava araçlarına karşılık üretilen Anti-İHA sistemlerine Çin’den çok güçlü bir hamle geldi. Çin, küçük, alçak irtifa düşman insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için lazer tabanlı yeni bir hava savunma sistemi tanıttı.


LW-30 lazer savunma silah sistemi olarak adlandırılan teknoloji, Guangdong eyaletindeki Airshow China 2022 sırasında China Space Sanjiang Group (CSSG) tarafından tanıtıldı.

Devlete ait Global Times tarafından hazırlanan bir rapora göre, silah, bir kilometrenin (0,6 mil) altındaki insansız sistemleri ve saatte yaklaşık 200 kilometre (124 mil) hızındaki insansız sistemleri vurabilir.

30KW GÜÇ ÇIKIŞINA SAHİP

Ayrıca radar kesiti bir metrekareden (3.8 mil kare) küçük olan dronları da etkisiz hale getirebilir.

CSSG sözcüsü Chen Chaoyang, Global Times’a verdiği demeçte, “LW-30 lazer savunma silah sistemi 30kw güç çıkışına sahip.” dedi.

Çin’in LW-30 lazer silahı, ışık hızında angajman, sessiz saldırı ve yüksek maliyet etkinliği sunar.

Sürekli operasyon için de uygundur ve hedefleri nokta atışı isabetle vurabilir.

Ayrıca silahın küçük insansız hava araçlarına karşı sert öldürme, tespit ve güdüm ekipmanlarına karşı yumuşak öldürme kabiliyeti vardır.

OPTİMİZASYONLAR HALA SÜRÜYOR

Chen, “Sistem birkaç kilometre içindeki hedefleri yakalamada etkilidir” dedi. “[Dronların] anında imha edilmesi, sistemden daha yüksek bir güç çıkışı gerektiriyor ve silah sistemi hala bu amaç için optimize ediliyor.”

Anti-drone sistemi, geleneksel hava savunma sistemlerine dahil edilebilir ve geleneksel askeri silahlar, topçu sistemleri ve hava savunma füzeleri ile birlikte kullanılabilir.

Kaynak: The Defense Post

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası