NATO-Rusya arasında tüm yaşananlar: Üçüncü Dünya Savaşı ihtimali mi?

NATO-Rusya arasında tüm yaşananlar: Üçüncü Dünya Savaşı ihtimali mi?

Dünya, insanlık tarihinde bir dünya savaşına sadece 2 kez bundan daha yakın oldu… Belki de en kritik geceyi başlatan ise Polonya’ya, yani bir NATO ülkesine düşerek 2 kişiyi öldüren Rus füzeleri oldu.


İşte son 1-2 saat içinde tüm yaşananların özeti.

ABD’DE NELER OLUYOR?

Yaşanan kritik gelişmenin ardından, önce “Bir fikrimiz yok” diyen ABD Savunma Bakanlığı’ndan gelen bir sonraki açıklama endişeleri daha da artırdı: “NATO topraklarının her karışını savunacağız.”

RUSYA’DA NELER OLUYOR?

Öte yandan Rusya’dan da açıklamalar gelioyor. Bu haber yazılıdğı dakikalarda Rusya, olayı inkar etmeye devam ediyor.

Rusya borsası, NATO üyesi Polonya topraklarına iki füze düştüğü haberiyle çöktü.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Polonya medyası ve yetkililerinin “Rus” füzelerinin Przewoduv bölgesine düştüğüne ilişkin açıklamaları kasıtlı bir provokasyondur. Ukrayna-Polonya devlet sınırı yakınındaki hedeflere Rus silahlarıyla herhangi bir saldırı yapılmadı. Polonya medyasının Przewoduv köyündeki olay yerinden yayınladığı görüntülerin Rus silahlarıyla hiçbir ilgisi yok.” açıklamasını yaptı ve ekledi: “Batı, kasıtlı olarak çatışmayı tırmandırmak istiyor.”

Rusya yanlısı sosyal medya hesapları ise, Polonya’ya düşenin Ukrayna’ya ait uçaksavar füzesi olduğunu söylüyor.

NATO’DA NELER OLUYOR?

Macaristan Savunma Bakanı, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptı. Hemen ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Polonya’ya füze düştüğü yönündeki haberler üzerine savunma konseyini topladı.

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı, Polonya’yı vuran füze raporlarının “doğrulandığını” düşündüğünü söyledi ve bu konuda Çek Genelkurmay Başkanı tarafından bilgilendirildiğini söyledi.

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı, “Bu bir kaza olsa bile, hepimiz bu durumu çatışmanın daha da tırmanması olarak yorumluyoruz.” dedi.

Estonya Dışişleri Bakanlığı ise, “NATO topraklarının her karışını savunmaya hazırız ve Polonya ile tam dayanışmamızı ilan ediyoruz.” diyerek Pentagon’un dediklerini tekrarladı.

Letonya Dışişleri Bakanlığı da farklı davranmayarak, “Rus füzelerinin Polonya’yı vurması ciddi bir tırmanma. NATO topraklarının her karışını savunmaya hazırız ve Polonya ile tam dayanışmamızı ilan ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, “Son Rus saldırıları, G-20’nin suratına tokat niteliğinde. Daha önce Rus terörünün Ukrayna ile sınırlı kalmayacağını söylemiştik. Polonya’yı Rus füzeleri vurdu.” diyerek savaşın yayılma endişelerini artırdı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı, “Daha önce Rus savaşının Ukrayna ile sınırlı olmayacağını söylemiştik.” ifadelerini kullandı.

Slovakya Savunma Bakanlığı ise onları, “Rusya’nın sorumsuz eylemleri kontrolden çıktı.” diyerek destekledi

POLONYA: “YANLIŞLIKLAYSA ÖZÜR DİLESİN”

Polonya Senato Danışmanı “Rusya yanlışlıkla füze attıysa özür dilesin.” diyerek kaşların kalkmasına sebep oldu ve ekledi: “Polonya’ya düşen Rus füze raporlarını kontrol ediyoruz.”

AB: ŞOK İÇİNDEYİZ

Avrupa Birliği, biraz önce yaptığı açıklamada, “Son haberler karşısında şok içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Polonya’nın açıklamasına kilitlenmişti. Beklenen açıklama geldi. Tırmanma duracak gibi durmuyor.

POLONYA: 4. MADDEYİ ETKİNLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

Polonya’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Füze saldırılarına yanıt olarak askeri hazırlık seviyesini arttırdık.NATO’nun 4.maddesini etkinleştirmek konusunda istişare ederek karar vermeye çalışıyoruz.

Füzenin düştüğü yerde incelemeler devam ediyor. ABD ve NATO ile temas halindeyiz. Tespitlerimiz devam ediyor ve buna göre karar vereceğiz.

Olası sonuçlar konusunda 4.maddeyi etkinleştirmeyi düşünüyoruz.””

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası