ÖZEL ANALİZ | BM raporu ters tepti! ABD’nin işkenceleri yeniden gündeme geldi!

ÖZEL ANALİZ | BM raporu ters tepti! ABD’nin işkenceleri yeniden gündeme geldi!

Birleşmiş Milletler, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşta işkence edildiğini bildirdi. Bildirinin ardından sosyal medya kullanıcıları ve yorumcular arasında ABD’nin Orta Doğu’da gerçekleştirdiği işkenceler gündeme geldi.


BM tarafından savaşa dair araştırma için görevlendirilen BM Müfettiş Komisyonu, iki ülke arasında yaşananlar hakkında bazı araştırmalarda bulundu ve araştırma sonucunda iki ülkenin de savaş esirlerine işkence ettiğine dair rapor hazırladı.

Hazırlanan raporun sunulmasının ardından bir anda sosyal medya üzerinden BM’ye tepki yağdı ve ABD’nin yapmış olduğu işkencelerin de raporlanması gündeme geldi.

MÜFETTİŞ KURULU

Uzun zamandır devam eden ve dünya gündeminde yerini koruyan Rusya Ukrayna sıcak savaşı hakkında barış konuşmaları duyulmaya başlanırken ilginç bir gelişme yaşandı.

Savaş suçları hakkında araştırma yapmak üzere BM tarafından bir müfettiş kurulu görevlendirildi.

SAVAŞ ESİRLERİ

Ayrıca savaşın sıcak temaslı olarak, yarı cephe savaşı şeklinde gerçekleşiyor olması, birçok kez el değiştiren bazı toprak parçaları ve şehirler gibi sebeplerden dolayı, iki ülke de savaşta esir sahibi oldu.

Birleşmiş Milletler tarafından görevlendirilen müfettişler ise yaptıkları araştırmalar sonucunda iki ülkenin de savaş esirlerine işkence uyguladığı kanısına vararak bu konuda bir rapor oluşturdular.

BM İnsan Hakları İzleme Misyonu Başkanı yaptığı açıklamada “işkence ve kötü muamele yasağı, özellikle savaş ve çatışma ortamında gerekli.” dedi.

HOŞGELDİN DAYAĞI!

BM müfettişleri ise raporu oluştururken Rusya tarafından esir alınan 20’si erkek olmak üzere 159 savaş esiri, Ukrayna tarafından esir alınan tamamı erkeklerden oluşan 175 esirle konuştuklarını, bunların neredeyse tamamının işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları bildirilenler arasındaydı.

Ayrıca Rusya’nın almış olduğu esirlerin neredeyse tümü yakalandıkları an “hoş geldin dayağı” olarak adlandırılan bir dayağa maruz kaldıklarından bahsetti.

İşkence türlerinin içerisinde; cinsel taciz, elektrik verme, yaralama, bıçaklama, soyma, cinsel şiddet içerdiği bildirildi.

UKRAYNA’DA SİSTEMATİK OLARAK DEĞİL, İŞKENCE BİREYSEL

Ukrayna tarafından esir alınan askerlerle yapılan görüşmelerde ise işkencenin mevcut olduğunu fakat sistematik olmadığını, bazı askerler tarafından bireysel gerçekleştiği bilgisi verildi.

Tüm bu araştırma sonuçlarının ardından savaştaki iki ülke hakkında nasıl bir yaptırım izleneceği konusu ise henüz belirsiz.

“İŞKENCECİ ABD!”

Raporun yayınlanmasının ardından, dünyanın dört bir yanından insanlar sosyal medya hesapları aracılığı ile BM’ye tepki gösterdiler. Tepkilerin sebebi ise BM’nin çifte standart uygulaması oldu.

Kullanıcılar BM’nin sunduğu raporu kast ederek ABD’nin Irak savaşında defalarca kez belgelenmiş işkence videolarına ve fotoğraflarına neden rapor tutmadığı ya da bir yaptırımda bulunmadığı konuşulurken, Irak’ta ABD askerlerinin gerçekleştirmiş olduğu işkenceye dair fotoğraflar paylaşıldı.

Irak’da bir bir mahkuma kötü muamele eden ABD askeri.

Ayrıca Irak’ta gerçekleşenler haricinde ABD’nin savaş mahkumları için kullandığı Guantanamo Hapishanesi de gündeme geldi. Kullanıcılar Küba’da bulunan kampın işkence merkezi olarak kullanıldığını, buranın neden araştırılıp raporlanmadığını sordular.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası