Rishi Sunak’tan kritik Çin açıklamaları!

Rishi Sunak’tan kritik Çin açıklamaları!

Bali’de gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi’ne giderken kendisine sorulan sorulara cevap veren yeni Başkan Rishi Sunak, Çin’e dair çok kritik açıklamalarda bulundu!


Bali’ye giden uçakta, Rishi Sunak’a selefi Liz Truss gibi Çin’i ulusal güvenliğe yönelik bir “tehdit” olarak yeniden kategorize edip etmeyeceği soruldu.

Liderlik kampanyası sırasında Liz Truss, geçen yıl yayınlanan ve Birleşik Krallık’ın diplomasi ve savunma alanındaki önceliklerini ortaya koyan entegre incelemeyi yeniden başlatma sözü vermişti.

Sunak, Çin’in Birleşik Krallık’ın değerlerine “sistemik bir meydan okuma” oluşturduğuna inandığını söyledi, ancak Truss’un entegre incelemede Çin’i resmi olarak yeniden sınıflandırma taahhüdüne bağlı kalacağını söylemedi.

“SİSTEMATİK BİR MEYDAN OKUMA”

“Çin hakkındaki görüşüm açık. Çin’in değerlerimiz ve çıkarlarımız için açık bir şekilde sistemik bir tehdit – yani sistemik bir meydan okuma – oluşturduğunu ve şüphesiz ekonomik güvenliğimize yönelik devlet temelli en büyük tehdit olduğunu düşünüyorum… Çin hakkında böyle düşünüyorum.” dedi.

“Buna karşı kendimizi savunmak için ihtiyacımız olan yetkileri almamız bu yüzden önemli. Örneğin Ulusal Güvenlik Yatırım Yasası buna güzel bir örnek.

“SORUNLARI ÇİN İLE DİYALOG KURMADAN ÇÖZEMEYİZ”

“Ama aynı zamanda Çin’in küresel ekonominin tartışılmaz bir gerçeği olduğunu düşünüyorum ve Çin ile diyalog kurmadan, iklim değişikliği veya halk sağlığı gibi paylaşılan küresel zorlukları çözemeyeceğiz, hatta Rusya ve Ukrayna sorunuyla başa çıkamayacağız.”

Başbakana ayrıca İngiltere’nin Tayvan’a silah göndermesi gerekip gerekmediği soruldu.

“Entegre incelemeyi yenilememizin bir parçası olarak tüm bu politikalara bakıyoruz. Tayvan’a ilişkin politikamız, açıkça, statüde tek taraflı bir değişiklik olmaması ve bu duruma barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğidir. Çin saldırganlığına karşı dururken yaptığımız gibi Tayvan’ı desteklemeye hazırız.”

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası