Rusya, NATO topraklarını vurdu: En az 2 ölü!

Rusya, NATO topraklarını vurdu: En az 2 ölü!

Dünya açısından çok kritik bir eşik aşılmış gibi görünüyor: Rus füzelerinden birinin Ukrayna’nın batı sınırındaki NATO üyesi komşusu Polonya’ya düştüğü bildirildi. Rusya’nın füze saldırısında en az 2 Polonyalı öldü. Polonya Başbakanı patlamanın ardından acil toplantı çağrısı yaptı. Polonya ordusu yüksek alarm durumuna geçti.


Polonya’da iki Rus roketinin Ukrayna sınırına düşmesi sonucu iki kişi öldü.

Rusya’nın Ukrayna şehirlerine 100’den fazla roket fırlattığı saatlerde Polonya da hedef oldu. Rusya, bu kez bir NATO üyesi olan Polonya’yı vurmuş oldu.

“ROKETLER RUS YAPIMI”

AP haber ajansına göre, üst düzey bir ABD istihbarat yetkilisi füzelerin Rus menşeili olduğunu kendilerine aktardı.

Hükümet sözcüsü Piotr Müller, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin Ulusal Güvenlik ve Savunma İşleri Bakanlar Kurulu Komitesi’ni “acil” olarak topladığını doğruladı ve yerel haber siteleri bunun ülkede yaşanan patlamaların sonucu olduğunu iddia etti.

POLONYA ORDUSU YÜKSEK ALARM SEVİYESİNDE

Roketler Przewodów kasabasına düşerek tahıl kurutucularını imha etti. Polis, savcılık ve ordunun bölgede olduğu bildiriliyor.

Bu arada, Polonya Silahlı Kuvvetlerinin “yüksek alarm” durumuna geçtiği de bölgeden gelen son dakika bilgileri arasında.

Bazı analistler, roketlerin amaçlanan hedefinin Przewodów’un yaklaşık 100 km güneyindeki bir Ukrayna şehri olan Lviv olabileceğini öne sürdüyse de, NATO’ya meydan okuma olarak algılandı.

POLONYA, SAVAŞ UÇAKLARINDAN BAHSETMEYE BAŞLADI

Yerel haber kuruluşu Radio Zet’e göre “ülkedeki en önemli kişiler” şu anda Polonya’nın acil durum toplantısına katılıyor.

Radio Zet, ayrıca askeri savaş uçaklarının da yanıt olarak kullanılmakta olduğunu bildirdi.

Petrol fiyatı, Polonya’ya düşen roketlere şimdiden tepki verdi ve West Texas Intermediate kriterine göre yüzde 2,3 artarak 87,82 dolara yükseldi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası