Stoltenberg: “Rusya’yı hafife almayın!”

Stoltenberg: “Rusya’yı hafife almayın!”

Stoltenberg, Rusya’nın güneydeki stratejik Kherson kentinden çekilmesinin ardından yaptığı açıklamalarda Ukrayna güçlerinin “inanılmaz cesaretini” övdü ve Kiev’e uluslararası desteğin devam etmesi çağrısında bulundu fakat aynı zamanda çok ciddi uyarılarda da bulundu…


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın önünde zorlu aylar olduğunu ve Rusya’nın askeri kapasitesinin hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

“Önümüzdeki aylar zor olacak. Putin’in amacı Ukrayna’yı bu kış soğuk ve karanlık bırakmaktır.” dedi.

“ASKERİ GÜCÜN YANINDA ÖNEMLİ YETENEKLERE SAHİPLER”

“Rusya’yı küçümseme hatasına düşmemeliyiz.” diyen Stoltenberg, Moskova güçlerinin “çok sayıda askerin yanı sıra önemli yeteneklere sahip olduğunu” vurguladı.

Stoltenberg, “Rusya önemli kayıplara katlanmak istediğini gösterdi” dedi.

Stoltenberg, Moskova’nın Kherson’dan çekilmesi “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin inanılmaz cesaretini gösteriyor ama aynı zamanda Ukrayna’ya olan desteğimizi de gösterdi.” dedi.

İŞLER RUSYA’NIN İSTEDİĞİ GİBİ GİTMEDİ!

Şehrin Ukrayna birlikleri tarafından geri alınması, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı yıldırım hızıyla ele geçirmeyi ve hükümeti birkaç gün içinde devirmeyi umarak işgal eden Kremlin için bir dizi aksiliğin sonuncusu.

Ancak Rus kuvvetleri başkent Kiev’i ele geçirmeyi başaramadı ve o zamandan beri güney ve doğudaki büyük topraklardan geri itildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Pazartesi günü yeni kurtarılan şehri ziyaret etti. Pazar günü, Rus işgalciler tarafından işlenen yüzlerce yeni “savaş suçunun” kanıtlarının ortaya çıkarıldığını söyledi.

“RUS KUVVETLERİ AŞIRI GADDARLIK GÖSTERDİ!”

Stoltenberg, Rus kuvvetlerinin “aşırı gaddarlık gösterdiğini” söyledi.

Stoltenberg gazetecilere verdiği demeçte, “Hepiniz kurtarılmış bölgelerden gelen korkunç manzaraları ve sivillere ve kritik altyapıya ayrım gözetmeksizin yapılan saldırıları gördünüz” dedi. Özellikle Kherson’a atıfta bulunup bulunmadığı belli değildi.

Kherson şehri, Rus kuvvetlerine düşen ilk büyük şehir merkeziydi ve Moskova’nın birliklerinin kontrolü ele geçirdiği tek bölgesel başkentti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü Zelensky’nin Kherson ziyareti hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak “Bu bölge Rusya Federasyonu’nun bir parçası” konusunda ısrar etti.

“KIŞ GELİYOR VE ROTADA KALMALIYIZ!”

Stoltenberg, Hollanda’nın NATO’ya katkısını ve Ukrayna’daki savaşı görüşmek üzere Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra ve Savunma Bakanı Kajsa Ollongren ile bir araya geldi.

Ollongren, “Hepimiz Kherson’un serbest bırakılmasıyla birlikte Ukrayna stratejisinin işe yaradığını görüyoruz” dedi.

“Ama kış geliyor… ve rotada kalmalıyız.

“Rusya yarın savaşmayı bırakırsa, artık savaş yok.

“Ukrayna savaşmayı bırakırsa, artık Ukrayna olmayacak.” dedi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası