ABD donanması, İran’a ait “patlayıcı yüklü” bir gemiyi batırdı!

ABD donanması, İran’a ait “patlayıcı yüklü” bir gemiyi batırdı!

BM’nin arabulucuğunda kısa bir süre ateşkesin huzurunu yaşayan Yemen, anlaşmanın son bulduğu günden beri çatışmalara kaldığı yerden devam ediyor. ABD Donanması, İran’a ait patlayıcı yüklü bir gemiyi batırdığını açıkladı.


ABD donanması, Yemen’deki Husi isyancılara gönderildiği değerlendirilen ve balistik füze fırlatmak için İran’dan “patlayıcı maddeler” taşıyan bir tekneyi batırdı.

Bahreyn merkezli ABD Beşinci Filosu, ABD donanmasının Umman Körfezi’nde 8 Kasım’da ele geçirdiği bahse konu teknenin Pazar günü batırıldığını açıkladı.

ABD donanmasından yapılan açıklamada, “Gemi ve dört Yemenli mürettebatı, Yemen’deki Husilere silah kaçakçılığı yapmak için kullanılan bir rota üzerinden İran yönünden geçiş yaparken durduruldu.” ifadelerini kullandı.

ABD kuvvetleri, gemide 100 tondan fazla üre gübresi ve 70 tondan fazla amonyum perklorat keşfetti.

Koramiral Brad Cooper yaptığı açıklamada, “Bu, boyutuna bağlı olarak bir düzineden fazla orta menzilli balistik füzeyi ateşlemeye yetecek kadar büyük miktarda patlayıcı bir madde.” açıklamasında bulundu ve “İran’dan yasadışı “ölümcül” yardım transferi gözden kaçmıyor” diye de ekledi.

Dört Yemenli denizci ise, Yemen sahil güvenliğine teslim edildi.

Yemen’deki savaş 2014’te İran destekli Husilerin başkent Sana’yı ele geçirmesiyle patlak verdi ve Suudi liderliğindeki bir koalisyonun ertesi yıl uluslararası kabul görmüş hükümeti desteklemek için ülkeye müdahale etmesine yol açtı.

O zamandan beri, dünyanın görmezlikten geldiği kanlı bir iç bir savaş yüz binlerce insanı öldürdü ve yoksul nüfusu kıtlığın eşiğine getirdi.

Nisan ayında yürürlüğe giren BM aracılığındaki bir ateşkes, çatışmalarda keskin bir azalma sağladı, ancak bu ateşkes 2 Ekim’de sona erdi.

Şimdi ise çatışma, kaldığı yerden devam ediyor…

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası