Belarus: “Kalaşnikof” kullanarak Ukrayna İHA’sını düşürdük!

Belarus: “Kalaşnikof” kullanarak Ukrayna İHA’sını düşürdük!

Belarus, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunda da kullandığı sıcak sınır hattında kritik bir olayın yaşandığını açıkladı.


Rusya’nın en yakın müttefiki olan Belarus, meydana gelen son olay olan Ukrayna’dan yaklaşan bir istihbarat İHA’sını düşürdüğünü söyledi.

“KALAŞNİKOFLA DÜŞÜRDÜK”

Sınır muhafızı yaptığı açıklamada, “Pinsk’teki sınır muhafızları, sınırdan 100 metre uzakta Ukrayna tarafından Beyaz Rusya topraklarına doğru ilerleyen bir İHA tespit etti” ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca, “Sınır devriyesi insansız hava aracını Kalaşnikof tüfeğiyle düşürdü” detayı verildi.

Belarus, düşürdüğü insansız hava aracının “bir video kamera ile donatıldığını” ve sınır savunmasını filme almak için kullanıldığını söyledi.

Devlet haber ajansı Belta’nın bildirdiğine göre Minsk, ayrıca bu ayın başlarında güneydoğudaki Gomel bölgesinde başka bir insansız hava aracını düşürdü.

BÜYÜYEN TEHDİT SINIRIN NE TARAFINA DOĞRU?

Rusya, yaklaşık otuz yıldır otoriter lider ve Kremlinin müttefiki Alexander Lukashenko tarafından yönetilen Beyaz Rusya üzerinden Şubat ayında Ukrayna’ya asker sokmuştu.

Ekim ayında ise Minsk, Kiev’i “kendisine karşı” bir saldırı planlamakla suçladı ve sınırına Rusya ile ortak bir askeri güç konuşlandıracağını duyurmuştu.

Kiev, duyurunun yanı sıra Minsk’ten gelen düşmanca açıklamaların, Moskova’nın Beyaz Rusya’dan başlattığı yeni bir saldırının “büyüyen” tehdidine işaret ettiğini söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası